Aktualności

Dobre wiadomości z instytucji kultury

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

16 stycznia 2014 roku w kameralnych wnętrzach Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk spotkał się – jak co roku – z dyrektorami pomorskich instytucji kultury prowadzonych lub współprowadzonych przez samorząd województwa. Dyrektorzy podsumowali miniony rok i przedstawili swoje plany na rok 2014.

Lista osiągnięć prezentuje się bardzo dobrze. Zakończyła się rozbudowa Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Odrestaurowano zabytkowy spichlerz portowy w Ustce, w którym powstało nowoczesne Centrum Aktywności Twórczej. W 2014 roku pierwsi widzowie i zwiedzający wejdą do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Europejskiego Centrum Solidarności. Wyzwanie stoi także przed Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, przygotowującym się do zagospodarowania i adaptacji dwóch zabytkowych spichlerzy, przekazanych muzeum przez samorząd województwa.
 
Ubiegły rok sprzyjał projektom artystycznym. Absolutnym hitem okazał się musical „Chłopi", inaugurujący działalność Teatru Muzycznego w Gdyni po wielkiej przebudowie. Tygodnik „Polityka" przyznał przedstawieniu drugie miejsce w rankingu najlepszych spektakli teatralnych 2013 roku. Spektakle Bałtyckiego Teatru Tańca Opery Bałtyckiej, zaprezentowane podczas V Dni Sztuki Tańca w Warszawie, zebrały entuzjastyczne recenzje, potwierdzając wysoką rangę zespołu na scenie krajowej i europejskiej. Teatr Wybrzeże gościł w minionym roku rekordowo dużo widzów – blisko 80 tysięcy. Z pewnością do wzrostu frekwencji przyczyniły się świetne kreacje aktorskie oraz mistrzowska reżyseria spektakli, wśród których były „Czarownice z Salem" czy „Płatonow".
 
Nie można zapomnieć o Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, która przełamując wszelkie stereotypy, konsekwentnie buduje wizerunek biblioteki nowoczesnej, przyjaznej i otwartej. Jednym z wielu przykładów jest niesłabnąca popularność multimedialnej Biblioteki Manhattan. Ogólnoeuropejskiej tendencji do spadku frekwencji w muzeach przeczą statystyki odwiedzin w pomorskich skansenach – Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich czy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).
 
Miniony rok przyniósł zmiany w samej kadrze dyrektorskiej. W spotkaniu noworocznym z marszałkiem Mieczysławem Strukiem po raz pierwszy wzięli udział: Marzenna Mazur – dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Igor Michalski – dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
 

Marcin Dąbrowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka