Aktualności

Do walki… gotowi… start…! Ruszyła kampania Rakoobrona

$image_alt

Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń uczestniczyła w rozpoczęciu pomorskiej odsłony kampanii stop rakowi. W czarnym namiocie rozstawionym na gdańskiej plaży można było przeprowadzić darmowe badanie znamion skórnych za pomocą dermatoskopu i przeprowadzić konsultację lekarską z dermatologiem. 12 sierpnia organizatorzy zapowiedzieli swoją obecność na sopockiej plaży, zaś dzień później w Gdyni, na plaży Śródmieście.

Kampania Rakoobrona oficjalnie rozpoczęła się od konferencji prasowej w Warszawie, przy udziale ekspertów kampanii prof. Jacka Jassema i prof. Mariusza Bidzińskiego. Jest ona skierowana do ludzi młodych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, i dotyczy profilaktyki trzech nowotworów: raka płuca, raka szyjki macicy i czerniaka skóry. Celem kampanii jest wczesna profilaktyka przeciwnowotworowa, zwracająca uwagę na czynniki, które bezpośrednio zwiększają ryzyko zachorowań na raka. Spośród najczęściej występujących nowotworów u osób dorosłych wybrano te, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w okresie młodzieńczym – stąd pomysł na hasło kampanii: najlepszy czas na działanie jest teraz! 

– Warto zwrócić uwagę młodych ludzi na profilaktykę przeciwnowotworową, choćby poprzez konieczność świadomego przebywania na słońcu, gdyż w ten sposób możemy zapobiec poważnym konsekwencjom w późniejszym wieku – mówi wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń. – Plaża w okresie wakacyjnym to doskonałe miejsce, aby przyciągnąć uwagę młodych ludzi, ale nie tylko młodych, bo widzę, że także starsi plażowicze chętnie korzystają z okazji spotkania z lekarzem dermatologiem. 
 

Fot. Sławomir Lewandowski
Fot. Sławomir Lewandowski

Start kampanii poprzedziły badania ankietowe i fokusowe przeprowadzone w grupie 1500 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju. Miały one na celu ocenę stanu świadomości młodych ludzi na temat chorób nowotworowych i ich profilaktyki. Z opracowanego raportu wynika, że luki w wiedzy uczniów na temat raka są widoczne na każdym etapie świadomości potencjalnej choroby. Uczniowie mają trudności z posługiwaniem się poprawną terminologią onkologiczną, podaniem przyczyn choroby, jej objawów, a także sposobów zapobiegania oraz leczenia. 

Celem uzupełnienia i ugruntowania wiedzy nt. profilaktyki onkologicznej zostały opracowane atrakcyjne pakiety materiałów dydaktycznych zawierające CD z filmem, przedstawiającym prawdziwe historie pacjentów onkologicznych („Gra z rakiem"), przewodniki dydaktyczne dla nauczycieli oraz ulotki. Zestawy materiałów otrzymają szkoły, które zgłoszą chęć uuczestnictwa w programie. 

Organizatorami akcji są Fundacja Rosa i Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO. Więcej informacji o kampanii na stronie www.rakoobrona.pl

 

(red.)

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka