Aktualności

Do stajenki – koncert kolęd

$image_alt
Fot. M. Mazurkiewicz

Polski Chór Kameralny zaprasza 24 stycznia 2015 r. na koncert kolęd „Do stajenki", zorganizowany z okazji 80. urodzin prof. Mariana Borkowskiego. Muzyczne spotkanie w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku to okazja do wysłuchania kolęd oraz kompozycji bożonarodzeniowych profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Mariana Borkowskiego oraz Pawła Łukaszewskiego.

Trzon muzycznego repertuaru stanowić będą utwory z płyty Polskiego Chóru Kameralnego Marian Borkowski – Choral Works, nagrodzonej statuetką Fryderyka w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej 2014, przyznanej przez Akademię Fonograficzną w kwietniu 2014 r. Ponadto, program wzbogacą kolędy i pastorałki skomponowane przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia – Pawła Łukaszewskiego, któremu Polski Chór Kameralny zawdzięcza dwie Nagrody Fryderyk za płyty: Paweł Łukaszewski Sacred Music 2007 i New Polish Music for Choir 2010 oraz nominację do Nagrody Fryderyk 2009 za płytę Polski Chór Kameralny 2008. Koncert to niepowtarzalna okazja, by wysłuchać światowe prawykonanie utworu „Szczęśliwa noc" Pawła Łukaszewskiego. Słowo o koncercie wygłosi Emilia Dudkiewicz z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Polski Chór Kameralny. Fot. Grzegorz Mehring  Polski Chór Kameralny
 
Fot. Grzegorz Mehring

Marian Borkowski – kompozytor, muzykolog, pedagog. Wykłada kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gości także jako visiting profesor na uniwersytetach m. in. w Montrealu, Los Angeles, San Francisco, Atlancie, Houston, Miami i in. Jego utwory były prezentowane na koncertach kameralnych i symfonicznych w 25 krajach Europy, a także w Australii, Boliwii, Iranie, Jamajce, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Płd., Kubie, Meksyku, USA. Profesor koncertował też jako pianista. Jego dorobek naukowy obejmuje 20 prac dotyczących teorii muzyki XX w., współczesnych technik kompozytorskich i in. Jest również twórcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Laboratorium muzyki Współczesnej w Białymstoku. W ostatnich 20 latach kompozytor szczególnie dużo tworzy dzieł chóralnych, gdyż przywiązuje do muzyki chóralnej ogromną wagę za jej „klimat i twórczy charakter". Przyczyną aktywizacji pisania utworów chóralnych miał kontakt prof. Borkowskiego z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, z którym pozostaje w przyjaźni a także jest członkiem rady artystyczno – programowej. Wiele prawykonań kompozycji M. Borkowskiego miało miejsce właśnie tam.

Paweł Łukaszewski – kompozytor, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Częstochowie. Wyższe studia muzyczne odbył w latach 1987-1995 w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla (dyplom 1992) oraz w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego (dyplom 1995). Odbył także studia podyplomowe w Studium Menedżerów Kultury przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1993-1994) oraz Podyplomowe Studium Dyrygentury Chóralnej przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1994-1996). Wiedzę z zakresu kompozycji uzupełniał na licznych kursach mistrzowskich. W 2000 r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie kompozycji, a w 2006 – stopień doktora habilitowanego. Działalność pedagogiczną prowadzi od 1996 r. w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Utwory Pawła Łukaszewskiego wykonywane były w kraju i za granicą podczas licznych festiwali i koncertów, przede wszystkim muzyki sakralnej i chóralnej, z których najważniejsze to: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Muzyka w Starym Krakowie, Wratislavia Cantans. Artysta zajmuje się także działalnością dyrygencką. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych konkursach kompozytorskich.

Wystąpią:

 • Polski Chór Kameralny
 • Jan Łukaszewski – dyrygent
 • Emilia Dudkiewicz – słowo

—————————————————————————————————————————————

Do stajenki – koncert kolęd Polskiego Chóru Kameralnego

24 stycznia 2014 r., sobota, godz. 19.30

Archikatedra Oliwska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5

Gdańsk

 

Bilety:

 • normalny – 20 zł
 • ulgowy – 10 zł

do nabycia (pon.-pt. w godz. 9.00-16.00) w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 w Gdańsku-Oliwie oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze Oliwskiej.

Program

 • Paweł Łukaszewski – 3 kolędy na chór mieszany do słów Bożeny Fabiani
  „Do stajenki"
  „Niebo Cię zesłało"
  „Serce me jest jak Betlejem"
 • Marian Borkowski – „Kołysanka I"
 • Marian Borkowski – „Kołysanka II"
 • Paweł Łukaszewski – „Pan Jezus drży w kolebce", do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
 • Paweł Łukaszewski – „Bóg Człowiek" do słów Katarzyny Karczmarczyk
 • Marian Borkowski – „Adoramus"
 • Paweł Łukaszewski – trzy kolędy na chór mieszany
  „Oj, maluśki"
  „Mędrcy świata"
  „Gdy śliczna Panna"
 • Marian Borkowski – „Gloria II"
 • Paweł Łukaszewski – „Szczęśliwa noc"
 • Marian Borkowski – „Kolęda I"
 • Marian Borkowski – „Kolęda II"

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości