Aktualności

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2015

$image_alt
Fot. źródło: www.nagrodaliterackagdynia.pl

Od 3 do 6 września 2015 r. wielbiciele literatury będą mieli okazję do spotkań z nominowanymi do gdyńskiej „literackiej kostki": poetami, pisarzami i tłumaczami. Dopełnia je Czytelnia Dworcowa, występy Chóru Czytelników czy spotkania z autorem „Wanny z kolumnadą" – Filipem Springerem, a także Szczepanem Twardochem, twórcą takich dzieł jak: „Morfina" czy „Drach".

Obchody Dni Nagrody Literackiej Gdynia rozpoczną się w czwartek, 3 września, spotkaniem z nominowanymi nagrody w kategorii eseistyka, czyli: Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Wydarzenie, które odbędzie się we foyer Muzeum Miasta Gdyni o godz. 18.00, poprowadzi prof. Ryszard Koziołek. A już o godz. 20.00 w muzeum zjawią się nominowani w kategorii poezja: Piotr Janicki, Natalia Malek, Agnieszka Mirahina, Adam Pluszka, Dariusz Sośnicki. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński. 
W piątek, 4 września, rozpoczyna się towarzyszący Nagrodzie Literackiej Gdynia, Festiwal Miasto Słowa. Między godz. 10.00 i 22.00 goście, którzy pojawią się na dworcu Gdynia Główna Osobowa,  będą mogli skorzystać z bogatej oferty Czytelni (usytuowanej naprzeciwko kas). Szczęśliwcy podróżujący gdyńską komunikacją mogą przypadkiem natrafić na Słowo do Kontroli, spontaniczną akcję teatralną przeprowadzaną w trolejbusach. O godz. 17.30 przenosimy się na dworzec, żeby wysłuchać oryginalnego projektu, jakim jest Chór Czytelników. Złożony, jak sama nazwa wskazuje, z czytelników. 
Spotkania w Muzeum Miasta Gdyni tym razem odbędą się z nominowanymi z kategorii proza. Od godz. 18.00 gośćmi dr Anny Marchewki będą: Waldemar Bawołek, Michał Cichy, Grzegorz Franczak i Wioletta Grzegorzewska. Od godz. 20.00 w muzeum będą rządzili tłumacze, czyli nominowani w najmłodszej z kategorii: przekład na język polski. Spotkanie z: Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską, poprowadzi prof. Tomasz Swoboda. 
W sobotę, 5 września, Czytelnia Dworcowa pozostaje na miejscu, natomiast Chór Czytelników przenosi się do Muzeum Miasta Gdyni. Również tam, o godz. 15.00, pojawią się nominowani do „literackiej kostki", znani już nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami: Filip Springer i Szczepan Twardoch.
O godz. 18.00 w hotelu Marriott rozpocznie się uroczysta gala transmitowana w TVP Kultura, podczas której poznamy zwycięzców we wszystkich kategoriach.

Okazja do spotkań z laureatami będzie w niedzielę, 6 września, w Muzeum Miasta Gdyni. Od godz. 14.00 do 17.00, publiczność wysłucha tu zdobywców nagród za: eseistykę, poezję, prozę i przekład na język polski. Wydarzenie zakończy debata – 10 lat Nagrody Literackiej Gdynia, w której będą uczestniczy: prof. Piotr Śliwiński, prof. Ewa Graczyk i dr Zofia Król.  

Zobacz: www.nagrodaliterackagdynia.pl

Nagroda Literacka Gdynia 2015 - plakat

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności