Aktualności

Dni Malborka historycznie, muzycznie i sportowo

$image_alt
Fot. mat. organizacyjne

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, wraz z partnerami, zaprasza na wyjątkowe obchody Dni Malborka 2015. W tym roku impreza potrwa od 12 do 14 czerwca, a wśród atrakcji czekających na wszystkich gości znalazły się między innymi – XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej, koncerty muzyczne oraz Turniej Gmin Powiatu Malborskiego.

XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej
Podobnie do zeszłego roku, również i w tym, Dniom Malborka towarzyszyć będzie Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej. To już 13. edycja festiwalu, w czasie którego organizatorzy zapraszają mieszkańców i odwiedzających miasto do wspólnej zabawy w klimacie czasów dawnych.

Festiwal ruszy 12 czerwca. Tego dnia odbędą się warsztaty dla zespołów muzyki i tańca dawnego uczestniczących w przeglądzie festiwalowym (tegoroczny festiwal ma formułę przeglądu – nie konkursu) oraz zupełna nowość – gra miejska dla dzieci i młodzieży z malborskich szkół. Propozycja ta znajdzie także swoją kontynuację następnego dnia w postaci gry miejskiej dla rodzin. Uczestnicy gry pokonają wyznaczoną na terenie miasta trasę, po drodze spotykając postacie, które przedstawiać będą każdej drużynie potrzebne w grze informacje i oceniać wykonanie powierzonych zadań. W piątek wieczorem odpocząć będzie można podczas seansu filmowego – w kinie pod chmurką w Sklepach Cynamonowych odbędzie się projekcja filmu „Pan Samochodzik".

13 czerwca w całości upłynie nam pod znakiem czasów dawnych – począwszy od tradycyjnego kolorowego korowodu ulicami miasta i uroczystego powitania króla Jagiellończyka w centrum miasta, poprzez grę miejską dla malborskich rodzin (zapraszamy chętne rodziny do zgłaszania swojego udziału), występy uczestników festiwalu na pl. Kazimierza Jagiellończyka i ul. Kościuszki, aż po koncert galowy, który w tym roku zrealizowany będzie w nowym miejscu i w nowej formule. Dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego w Malborku, finałowy koncert MFKD pod tytułem „Między Sztuką a Sztuką" odbędzie się na tzw. Międzymurzu Zachodnim. W otoczeniu zamkowych murów widzom przedstawiona będzie opowieść o dawnych obyczajach, Malborskiej Madonnie, a nawet tradycjach kulinarnych. Koncert Galowy nie będzie ostatnią festiwalową atrakcją tego dnia – późnym wieczorem, na pl. Kazimierza Jagiellończyka w centrum miasta obejrzeć będzie można pokaz fire show w wykonaniu Teatru Ognia z Krakowa, oraz wysłuchać krótkiego koncertu zespołu Semper Cantantes. Na zakończenie wieczoru, ok. północy, Sklepy Cynamonowe zaproszą chętnych na projekcję filmu „Krzyżacy".

Nieodłącznym elementem kończącym tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej będzie Koncert uczestników festiwalu podczas niedzielnej mszy świętej w kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście (14 czerwca).

Scena Główna Dni Malborka
Święto miasta to również tradycyjne koncerty muzyki współczesnej. 12 czerwca, na scenie głównej Dni Malborka, ustawionej na pl. św. Urszuli Ledóchowskiej (os. Południe) wystąpią zespoły muzyczne. Chętni zobaczą m.in. zespół Slave, zdobywcę pierwszej nagrody podczas I Koncertu Garażowego, organizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta. Na scenie Dni Malborka wystąpi również malborski zespół Neuroina oraz goście z Tczewa – znany i lubiany w Malborku zespół Czarne Kwiaty. Po tych atrakcjach przyjdzie też czas na gwiazdę Dni Malborka – wystąpi Mrozu z zespołem.

Turniej Gmin Powiatu Malborskiego – Wymiatacze
Trzeciego dnia miejskiego święta, 14 czerwca, MCKiE wraz ze Starostwem Powiatowym w Malborku przygotowały coś wyjątkowego dla mieszkańców całego powiatu. W czasie pikniku pn. Turniej Gmin Powiatu Malborskiego, odbywającego się na terenie wałów von Plauena i miejskiej widowni plenerowej, śmiałkowie zmierzą się na pełnym niespodzianek torze przeszkód – to scenariusz znany nam z popularnego telewizyjnego show „Wymiatacze".

Tym razem w szranki na torze przeszkód staną czteroosobowe drużyny złożone z mieszkańców powiatu malborskiego – gmin Miłoradz, Stare Pole, Lichnowy, gminy wiejskiej Malbork, miasta Malborka oraz drużyna wystawiona przez Starostwo Powiatowe w Malborku. Formuła pikniku zapewnia dużo zabawy uczestnikom i kibicom wspierającym swoje drużyny. Całą imprezę prowadzi znany konferansjer Irek Bieleninik, któremu towarzyszyć będzie DJ Balu, a w przerwach między konkurencjami planowane są dodatkowe atrakcje dla widzów. Stanowiska gastronomiczne na potrzeby wydarzenia zabezpieczą okoliczne koła gospodyń wiejskich, które również staną w szranki w walce o tytuł „Najlepszych Pierogów Powiatu Malborskiego 2015".

„Malbork – Kocham To Miasto!"
Trzydniowym obchodom Dni Malborka będą towarzyszyły niespodzianki przygotowane z tej okazji przez Malbork Welcome Center w ramach akcji „Malbork – kocham to miasto!". Koło fortuny z upominkami, Marianek zagrzewający drużyny do walki w turnieju Wymiatacze oraz stoisko promocyjne w związku z pierwszą rocznicą wprowadzenia Malborskiej Karty Mieszkańca – to tylko niektóre propozycje przygotowane przez Centrum Turystyki w Malborku na święto miasta.

 

 

Oprac. BK

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości