Aktualności

Dla bezpieczeństwa pasażerów, czyli o defibrylatorach w pomorskich mediach

Automatyczny defibrylator AED
Automatyczny defibrylator AED. Fot. Sławomir Lewandowski

Ruszyła kampania związana z zakupem 51 defibrylatorów do wszystkich pociągów należących do samorządu województwa pomorskiego. Przez dwa tygodnie, na antenie Radia Gdańsk i TVP Gdańsk, mieszkańcy regionu wysłuchają i zobaczą spoty reklamowe poświęcone tej ważnej inwestycji. W spocie wystąpili: marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski oraz ratownik medyczny Bartosz Krasiński ze Szpitala im. M. Kopernika.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy poszkodowanemu z nagłym zatrzymaniem krążenia trzeba będzie udzielić pomocy. Automatyczne defibrylatory AED to urządzenia bardzo proste w obsłudze, można ich użyć przy osobie dorosłej i przy dziecku, mają także wbudowaną funkcją instruktażu dla osoby udzielającej pomocy. Są całkowicie bezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak i dla prowadzącego akcję ratunkową, gdyż posiadają funkcję wykonania defibrylacji na mokrej i metalowej powierzchni.

W każdym z naszych pojazdów w kabinie maszynisty jest umieszczone takie urządzenie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Pasażerowie korzystający na co dzień z tych pociągów mogą czuć się bezpieczni, bowiem przeszkoliliśmy 60 kierowników pociągów z udzielania pierwszej pomocy defibrylatorami. Dodatkowo na wyświetlaczach w wagonach podróżni będą mieli okazję oglądać film instruktażowy o pierwszej pomocy przy użyciu AED.

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 r. podają, że efektywna, skoordynowana reakcja ludzi jest kluczowym czynnikiem w poprawie przeżywalności w pozaszpitalnym zatrzymaniu krążenia. Właśnie dlatego środki transportu publicznego, pojazdy szynowe oraz dworce kolejowe są jednymi z pierwszych miejsc, gdzie powinny być montowane urządzenia ratujące życie, tj. defibrylatory AED.

Defibrylator w środkach transportu publicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy niesieniu pomocy w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia – mówi Bartosz Krasiński, ratownik medyczny ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. – Szybkie użycie defibrylatora powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika przeżyć, bowiem jeśli defibrylacja wykonana zostanie w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia, wskaźnik ten wzrasta nawet do 75 proc.    

Przypomnijmy, że zakup defibrylatorów za kwotę ponad 300 tys. złotych to część realizowanego przez pomorskie władze projektu pn. „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego", współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.  

 

view szablon artykułu