Aktualności

Delegacja parlamentu Bośni i Hercegowiny na Pomorzu

$image_alt
Fot. Magdalena Ledwoń

Marszałek Mieczysław Struk oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt w piątek, 20 maja, spotkali się z delegacją parlamentu Bośni i Hercegowiny. Wśród gości byli m.in. Mladen Bosić, przewodniczący Izby Reprezentantów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny oraz Dusko Kovacević, ambasador BiH w Warszawie.

Podczas spotkania członkowie delegacji zapoznali się z potencjałem Pomorza, interesowały ich także możliwości współpracy międzynarodowej pomiędzy regionami Bośni i Hercegowiny a województwem pomorskim, w tym w zakresie turystyki czy uczelni wyższych. Wizyta była również okazją do zapoznania się z procesami zachodzącymi w BiH w kontekście integracji z Unią Europejską.

Delegacja z Bośni i Hercegowiny /Fot. Magdalena Ledwoń

Kontakty pomorsko – bośniackie sięgają 2010 roku, kiedy to do Potęgowa przyjechała delegacja z gminy Petrovo oraz zespół folklorystyczny Ozren. W 2010 podpisano także porozumienie o współpracy między gminami. Następnie w październiku 2011 r. została zorganizowana rewizyta w gminie Petrovo, której program przewidywał spotkania z władzami gminy, a także burmistrzem wschodniego Sarajewa, Stowarzyszeniem Polaków w Tuzli oraz przedstawicielami rządu w Banja Luce.

Kolejne spotkanie odbyło się w 2012 r. W ramach wizyty delegacja z Petrova spotkała się z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim oraz pracownikami Urzędu Marszałkowskiego, którzy opowiedzieli gościom o projektach unijnych realizowanych w województwie pomorskim.

Ostatnia wizyta na Pomorzu miała miejsce w marcu br., podczas której członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski spotkał się z ambasadorem Bośni i Hercegowiny Dusko Kovacevicem. W czasie spotkania pan ambasador poinformował, że Bośnia i Hercegowina złożyły wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej i zależy im na wsparciu przez Polskę.

view szablon artykułu