Sławni Pomorzanie

Dąbek Stanisław

$image_alt
Fot. źródło: www.gdynia.pl

Stanisław Dąbek urodził się 28 marca 1892 r. w Nisku. Był dowódcą pułku w Chełmie Lubelskim, gdy 23 lipca 1939 r. otrzymał swój ostatni przydział: mianowany został dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i Lądowej Obrony Wybrzeża, której podlegały oddziały piechoty, saperów, łączności i artylerii w Gdyni i na Obszarze Nadmorskim
Zamieszkał w Gdyni przy ul. Świętojańskiej. LOW – z siłami niedużymi i w większości improwizowanymi – miała stanąć naprzeciw przeważających sił nieprzyjaciela, który długo przygotowywał się do agresji. Płk Dąbek bezpośrednio podlegał dowódcy floty kontradm. Józefowi Unrugowi, posiadającemu uprawnienia dowódcy Armii.
 
W ciągu dwóch miesięcy, do wybuchu wojny, zwiększył stan liczebny oddziałów z 5 do ok. 15 tys. żołnierzy. W dniach od 1 do 19 września LOW pod dowództwem płk. Dąbka stoczyła łącznie ponad 110 walk – czego nie dokonała żadna z polskich dywizji walczących we wrześniu tamtego roku. Niemiecki dowódca nacierających na tym odcinku dywizji, uznając męstwo polskich żołnierzy, przyznał ich dowódcy prawo noszenia szabli w niewoli.
 
Szablę tę żołnierze wbili w mogiłę, obok pułkownikowskiej czapki, wykopaną na trawniku między zabudowaniami szpitala w Babich Dołach (Dąbek 19 września 1939 r. odebral sobie zycie strzałem w głowę). Później, skutkiem starań Zofii Dolatkowskiej – żony komendanta szpitala, ciało pułkownika przewiezione zostało na cmentarz witomiński. Za pułkownikiem, w równych szeregach, leżą jego żołnierze. W 1947 r. na marmurowej płycie nagrobkowej wyryte zostało epitafium: „Pokażę wam, jak Polak walczy i umiera".
 
W miejscu, gdzie zginął pułkownik w Babich Dołach, znajduje się głaz z tablicą pamiątkową. Społeczeństwo Gdyni uczciło pamięć swego bohatera nazywając jego imieniem ulice i szkoły.

Tablica pamiątkowa poświęcona płk. Dąbkowi. Fot. Michał Kowalski
Tablica pamiątkowa poświęcona płk. Dąbkowi.
Fot. Michał Kowalski
 
Źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni
view szablon artykułu