Aktualności

Czy wiesz, jaki wpływ na nasz mózg ma muzyka? Przyjdź na spotkanie do Kawiarni Naukowej w Sopocie

Filiżanka z kawą, notes i długopis leżą na stole
Fot. mat. prasowe Kawiarni Naukowej

Dlaczego gust muzyczny kształtuje się, zanim skończymy 20 lat? Dlaczego – chorując na chorobę Alzheimera – nie zapominamy piosenek, których słuchaliśmy jako nastolatkowie?

 

To tylko przykładowe problemy badawcze, które uświadamiają nam szczególny związek muzyki z pamięcią i emocjami, a o których opowiedzą 25 kwietnia 2019 r. Anna Chęćka z Uniwersytetu Gdańskiego i Piotr Zieliński z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

 

Związek muzyki z pamięcią i emocjami

To już 114. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie, organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki hotel Rezydent. Muzyka odwraca bieg czasu. W szczególny sposób ten fantazmat realizuje się w figurze Orfeusza, zaś sama misja pamiętania wypełnia się w muzyce, o ile rozumiemy ją – podążając za Peterem Kivym – jako sztukę powtórzeń (the fine art of repetition). Anna Chęćka i Piotr Zieliński łączą spekulację zrodzoną na gruncie filozofii muzyki z refleksją opartą na neurobiologii ewolucyjnej i neurofizjologii. Odnoszą się do relacji pomiędzy muzyką a pamięcią w akcie słuchania i rozumienia muzyki.

 

Anna Chęćka – doktor habilitowany filozofii

Pracuje w Zakładzie Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Z wyróżnieniem ukończyła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala. Jako stypendystka rządu francuskiego studiowała w Paryżu w klasie Bernarda Ringeissena, uzyskując I prix de perfectionnement w Conservatoire de Rueil-Malmaison. Zajmuje się estetyką muzyczną, filozofią sztuki oraz krytyką artystyczną. W 2008 r. ukazała się jej książka „Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego", a w 2012 r. – książka „Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki" (wyd. słowo/obraz terytoria). Publikowała m.in. w „Estetyce i Krytyce", „Sztuce i Filozofii", w zeszytach „Punkt po Punkcie" (tom „Dusza" ukazał się wraz z płytą CD z muzyką fortepianową w jej wykonaniu). Była jurorem pierwszego konkursu polskiej krytyki muzycznej „Kropka" w 2015 roku. Współpracuje z „Ruchem Muzycznym" i z portalem „Meakultura". W przygotowaniu do druku znajduje się jej książka „A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota" oraz zbiór esejów z filozofii muzyki „Słuch metafizyczny" (wyd. Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina).

 

Piotr Zieliński – doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu

Od 25 lat pracuje jako lekarz neurochirurg oraz nauczyciel akademicki. Karierę zaczął w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracuje w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi także poradnię neurochirurgiczną w Londynie. Pracując jako biegły w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii sporządził ponad 2 tysiące opinii sądowo-lekarskich, ponadto przez 6 lat konsultował szpitale penitencjarnej służby zdrowia. Specjalizuje się w leczeniu operacyjnym tętniaków mózgu, guzów mózgu i neurochirurgii czynnościowej.

 

 

Muzyka, Mnemosyne i mózg – dr hab. Anna Chęćka (Uniwersytet Gdański) oraz dr hab. Piotr Zieliński (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

  • 25 kwietnia 2019 r., czwartek, godz. 18.00
  • hotel Rezydent
  • plac Konstytucji 3 Maja 3
  • Sopot
  • wstęp – wolny

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości