Aktualności

Czy samobadanie piersi pomaga wykryć raka? Już dziś Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie

Panie odciskające dłonie na fladze
Fot. archiwum UMWP

Darmowe konsultacje onkologa i urologa, badanie USG oraz nauka samobadania piersi to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać w Starym Browarze w Kościerzynie. Zapraszamy panie i panów w sobotę, 16 listopada 2019 r.

 

W akcji profilaktycznej Łap za biust zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z „Gazetą Wyborczą" biorą udział pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

 

Badania, konsultacje i… pamiątkowe zdjęcie

W ramach akcji profilaktycznej przez cztery godziny panie i panowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań. Pacjentów przyjmować będą onkolodzy i urolog. Oni też opowiedzą o różnych rodzajach nowotworów, na które chorują kobiety i mężczyźni. W przypadku wskazania medycznego będzie można wykonać USG piersi. Zaplanowano też naukę samobadania piersi oraz wyczuwania guzków na fantomach jąder. Dla chętnych będzie joga i pokaz gotowania na żywo. Ponadto, każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł odcisnąć pomalowaną farbą dłoń na fladze, a na zakończenie imprezy zrobić pamiątkowe zdjęcie.

– Przypominam wszystkim, którzy boją się wizyty u lekarza, że wcześnie wykrytą chorobę można pokonać. Szyba ścieżka onkologiczna, kompleksowa diagnostyka, innowacyjne metody leczenia  i  porady psychologiczne. To wsparcie, na jakie mogą liczyć pacjenci onkologiczni naszej placówki – mówi Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

 

Wczesna diagnoza może uratować życie

Akcja w browarze skierowana jest do kobiet i mężczyzn, którzy, dbając o swoje zdrowie, powinni korzystać z regularnych badań profilaktycznych. Chodzi o zwiększenie świadomości pań i panów dotyczącej wykonania badań profilaktycznych oraz upowszechnianie wiedzy o czynnikach ryzyka zachorowania na nowotwory piersi, jąder i prostaty. Mimo wielu akcji informacyjnych, wiedza społeczeństwa na te tematy jest wciąż bardzo niska. Ludzie nie badają się ze strachu i z braku świadomości, jak istotne są badania profilaktyczne.

– Nowotwory piersi u kobiet występują niestety bardzo często. Natomiast panowie narażeni są na wystąpienie raka prostaty i jąder. Akcja profilaktyczno-edukacyjna pod hasłem Łap za biust, współrealizowana przez samorząd województwa pomorskiego wraz z „Gazetą Wyborczą", ma za zadanie podnieść świadomość zdrowotną w przedmiocie zachorowalności na raka– tłumaczy Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Podczas jesiennej edycji wydarzenia będzie można skonsultować się z onkologiem oraz skorzystać z bezpłatnego badania USG piersi. Na miejscu dostępny będzie również urolog. W ramach akcji odbędzie się ponadto nauka samobadania piersi na specjalnych fantomach. To bardzo ważne, aby każda pani raz w miesiącu samodzielnie zbadała swoje piersi. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również poćwiczyć jogę oraz skosztować specjałów kulinarnych w Starym Browarze. Zapraszam do Kościerzyny – zachęca Kapała-Sokalska. 

 

W województwie pomorskim, według danych z 2016 r., na nowotwór złośliwy sutka zachorowało 1149 osób, a zmarło 356 kobiet. Dla porównania raka prostaty stwierdzono u 1161 panów, a zmarło 318. Natomiast nowotwór złośliwy jądra zdiagnozowano u 80, a 7 zmarło mężczyzn. Niestety nowotwory piersi i prostaty w Polsce zajmują pierwsze miejsce jeśli chodzi o zachorowania i zgony.

Specjaliści podkreślają, że wcześnie rozpoznany i właściwie leczony jest uleczalny w około 90 proc. Dlatego też badania przesiewowe są najlepszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi.

 

Akcja profilaktyczna Łap za biust

  • 16 listopada 2019 r. sobota, godz.10.00-14.00
  • Stary Browar
  • ul. Słodowa 3
  • Kościerzyna

Zobacz: rozmowa z onkologiem na Pomorskie.eu

 

Łap za biust_baner
 

view szablon artykułu

Aktualności