Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7db8182d-0919-458e-bf27-e381042945af.jpg Czy pojedziemy wodorowym pociągiem do Helu? Inicjatywa Pomorskiej Doliny Wodorowej może to ułatwić

Czy pojedziemy wodorowym pociągiem do Helu? Inicjatywa Pomorskiej Doliny Wodorowej może to ułatwić

Pociąg z napędem wodorowym. Czy takie składy pojadą trasą przez Półwysep Helski?

Wodór to paliwo przyszłości. Może napędzać nie tylko pociągi, ale i autobusy czy statki. Samorząd województwa podpisał deklarację tworzącą Pomorską Dolinę Wodorową. To porozumienie pozwoli rozwijać innowacyjne technologie energetyczne i paliwowe.

 

Deklaracja została podpisana 1 października 2019 r. Sygnatariuszami deklaracji są między innymi Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych oraz rady Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP 1 i 3).

 

Pomorska Dolina Wodorowa

O możliwościach rozwoju technologii wodorowej na pomorzu dyskutowano podczas zorganizowanej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym konferencji. Uczestnicy byli zgodni, że wodór to paliwo o wielu zaletach, zwłaszcza w kontekście malejących zasobów paliw kopalnych. Podpisana została specjalna deklaracja powołująca Pomorską Dolinę Wodorową. Porozumienie ma na celu rozwój sektora paliw wodorowych w regionie. Prowadzone będą wspólne działania badawczo-rozwojowe, które pozwolą maksymalnie wykorzystywać paliwa wodorowe pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Proponowana będzie również ścisła współpraca z ośrodkami naukowymi i szkolnictwem zawodowym.   

 

 

Wspólne działania

Projekt Pomorskiej Doliny Wodorowej współtworzyć będą również rady dwóch Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Będą to rada ISP 1, która obejmuje technologie off-shore i portowo logistyczne oraz ISP 3 z obszaru technologii ekoefektywnych, produkcji paliw oraz budownictwa. W prace włączy się również Zarząd Morskiego Portu Gdynia i PKP Energetyka. To właśnie ten ostatni partner zaprezentował na targach Trako 2019 ogniwa paliwowe, które można zastosować w pociągach o napędzie spalinowym. 

 

Podpsanie deklaracji o powołąniu Pomorskiej Doliny Wodorowej. Fot. mat. pras.

 

Hy-way to Hel

Właśnie z ogniwami paliwowymi związany będzie projekt tzw. uwodornienia transportu kolejowego pomiędzy Trójmiastem a Helem. Linia ta tylko na pewnym odcinku jest zelektryfikowana, a według niektórych ekspertów elektryfikacja odcinka Reda-Hel nie jest zasadna. Wyjściem może być właśnie skierowanie do jej obsługi pojazdów wodorowych. Rozwijany będzie również pomysł połączenia Półwyspu helskiego z portami Trójmiasta jednostkami napędzanymi paliwem wodorowym. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.