Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/927baf3c-5f70-4f10-ad14-cad8b0338633.jpg Czy miłość zwycięży? „Cud albo krakowiaki i górale” w Teatrze Muzycznym [PREMIERA]

Czy miłość zwycięży? „Cud albo krakowiaki i górale” w Teatrze Muzycznym [PREMIERA]

Cud albo krakowiaki i górale

Dorota kocha Stacha. Stach kocha Basię. Dorota jest macochą Basi. Bryndas chce Basię poślubić. Będą kłopoty. Bardos przynosi z miasta nowy gadżet i wszyscy się godzą.

 

W pierwszej części poznajemy historię kochanków, którzy nie mogą być razem. W drugiej – oglądamy opowieść o teatrze wystawiającym tę sztukę. Mimo przeszkód, klasyczna inscenizacja ,,Cudu albo krakowiaków i górali” zostaje doprowadzona do końca. Widowisko powraca z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru Muzycznego. Premiera w piątek, 14 września 2018 r.

 

Miłość, zazdrość, rywalizacja i… tajemniczy wynalazek

Klasyczny dramat Wojciecha Bogusławskiego, w którym główna bohaterka kocha jednego, a ma wyjść za mąż za innego, został podzielony na dwie części. Typowa historia miłości przeplata się z opowieścią o teatrze przygotowującym spektakl. Klasyka i teatr w teatrze. Stach i Basia, pomimo że się kochają, nie mogą być razem, bo Basia została obiecana Bryndasowi. Dorota jest macochą Basi. Macocha kocha Stacha. Przez zazdrość Doroty, młodzi nie mogą byś razem. Gdy Basia zrywa zaręczyny, górale się wściekają i najeżdżają krakowiaków. Pełną napięcia sytuację rozładowuje tajemniczy wynalazek Bardosa. Równolegle prowadzona jest opowieść o teatrze, który wystawia klasyczną inscenizację ,,Cudu albo krakowiaków i górali”. Zespół musi pokonać wiele przeszkód, ale współpraca i wspólne wysiłki doprowadzają do szczęśliwego zakończenia – spektakl zostaje wystawiony.

 

Teatr w teatrze

Utwór był żywiołowo odbierany przez publiczność prapremierową w roku 1794. Przez badaczy jest traktowany jako manifestacja patriotyczna wobec rodzącej się zaborowej rzeczywistości i schyłku I Rzeczypospolitej. Czy spór krakowiaków i górali może być metaforą naszej dzisiejszej rzeczywistości? Czy Stach poślubi Basię, zanim Dorota go uwiedzie? Na to pytanie odpowie w swojej inscenizacji Michał Zadara – najlepszy interpretator polskiej klasyki, który ufając słowom autorów, nie zmieniając tekstu, tworzy z dawnych utworów współczesne dzieła sztuki.

 

Przeszłość i współczesność

Spektakl po raz pierwszy został wystawiony w Teatrze Muzycznym w 1979 r. z okazji przeniesienia sceny do nowej siedziby. W tym roku, z okazji 60-lecia teatru, można zobaczyć współczesną wersję sztuki.

 

 

Cud albo krakowiaki i górale – premiera

  • premiera: 14 września 2018 r., piątek, godz. 19
  • najbliższe spektakle: 15, 27-30 września 2018 r.
  • Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
  • plac Grunwaldzki 1
  • Gdynia
  • bilety: 40-200 zł
  • czas trwania: 2,5 godz. (jedna przerwa)
  • preferencje wiekowe: 15+

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.