Aktualności

Czy matka uczy się dziecka, czy dziecko poznaje matkę? Szkolenia w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

Młoda kobieta  dzieckiem siedzi przez laptopem
Fot. ©Depositphotos/monkeybusiness

Jaki rodzaj karmienia jest najlepszy dla dziecka? Ile raz dziennie karmić malucha? Jak powinna się odżywiać karmiąca kobieta? To tylko niektóre z pytań stawianych przez młode mamy.

 

Wiele instytucji zajmujących się zdrowiem społeczeństw propaguje karmienie naturalne jako najlepszy sposób żywienia niemowląt. Opracowywane są wzorce postępowania, zalecenia ekspertów, towarzystw naukowych, które mówią o korzyściach takiego pokarmu oraz o zasadach postępowania w karmieniu piersią. To czy te wytyczne i zalecenia przyniosą oczekiwany efekt, czyli wzrost liczby niemowląt karmionych wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, zależy w dużej mierze od wsparcia matki rozpoczynającej karmienie przez pracowników ochrony zdrowia.

Dlatego też tak ważne dla personelu medycznego, a zwłaszcza położnych i lekarzy pediatrów, powinny być szkolenia. Aktualizowanie wiedzy i podnoszenie umiejętności komunikacyjnych ma pomóc udzielać wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące matki pytania.

 

Joanna Żołnowska, położna, doradca laktacyjny ze Szpitala św. Wojciecha, opowie o pierwszych kontaktach matki z noworodkiem.

 

Dorota Kulka: Jaka jest najwygodniejsza pozycja do karmienia?

– Nie ma jednej optymalnej pozycji karmienia, dobrej w każdej sytuacji, dla każdej pary matka – dziecko. Niektóre matki wolą karmić na siedząco, inne lepiej czują się w pozycji leżącej. Dobra pozycja do karmienia to taka, w której matka ma podparte plecy, ramiona, nogi. Szczególnie ważne jest podparcie rąk. Matka, która będzie miała niepodparte ręce będzie w trakcie karmienia napinać ramiona, pochylać się do przodu. Skutkiem tego mogą być bóle pleców, zaburzony wypływ pokarmu i nieefektywne karmienie.

Dobra pozycja dziecka do karmienia to taka, w której jest blisko przy mamie, wtulone brzuszkiem w jej ciało, buzia dziecka zwrócona jest w stronę piersi, jego nosek powinien znajdować się na wysokości brodawki, a jego broda powinna znajdować się, jak najbliżej piersi. Niemowlę, będąc tak blisko mamy, odruchowo szeroko otwiera usta i lekko przysunięte do piersi – prawidłowo łapie brodawkę i zaczyna ssać.

 

Jak rozpoznać czy dziecko prawidłowo ssie?

– Rozpoznawanie efektywności karmienia jest dla personelu medycznego zawsze wyzwaniem i wiąże się z dużą odpowiedzialnością.  By móc powiedzieć matce, że prawidłowo karmi piersią, trzeba wiedzieć, jak powinno wyglądać efektywne ssanie, a także kiedy i na jakiej podstawie stwierdzamy, że trzeba coś poprawić.

Nierozpoznanie zaburzeń ssania może skutkować bolesnością brodawek u matki i/lub nieprawidłowymi przyrostami masy ciała u dziecka.

Prawidłowe ssanie powinno być rytmiczne – tzn. można zaobserwować cykle zassań, przedzielone krótkimi przerwami na złapanie oddechu. W trakcie ssania – co 2-3 zassania słychać łyknięcie. Ssanie może trwać różnie – od 10-15 min do nawet pół godziny.  Liczba karmień w ciągu doby waha się między 8 a 12. Ważne jest, by matka nie odczuwała bolesności brodawek, a także to, by dziecko nie przysypiało przy piersi.

 

Co kobieta karmiąca piersią może jeść? Czy są jakieś zakazane pokarmy?

– Temat odżywiania matek karmiących piersią jest przedmiotem wielu kontrowersji i mitów. Matki obawiają się, że to, co zjedzą może zaszkodzić dziecku, spowodować kolki, wywołać alergię. Prawda jest taka, że okres laktacji jest czasem, kiedy matka powinna odżywiać się racjonalnie i zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się: warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby i odpowiednia ilość płynów –  około 2 litrów wody.

To, czego karmiące mamy powinny się wystrzegać, to produkty, których generalnie wszyscy powinniśmy unikać w swojej diecie. Należą do nich m.in.: alkohol, gazowane napoje, produkty zawierające duże ilości konserwantów, dania typu fast food, słodycze zawierające tłuszcze trans.

 

Na czym polega kangurowanie? Jak długo powinno trwać?

– Kangurowanie polega na umożliwianiu kontaktu skóra do skóry matki i dziecka poprzez układanie dziecka na ciele matki. Dzieci zdrowe, urodzone o czasie, bezpośrednio po porodzie powinny mieć możliwość takiego dwugodzinnego, jak to się popularnie nazywa, pierwszego kontaktu.  To moment, kiedy matka ma czas, by przywitać się z dzieckiem, przytulić je, pogłaskać.

Noworodek po około 30 min bliskiego kontaktu z matką zaczyna szukać piersi, demonstrować potrzebę ssania po to, by w efekcie uchwycić brodawkę i rozpocząć pierwsze karmienie. Udane pierwsze karmienie jest ważne, gdyż warunkuje dalsze powodzenie w karmieniu dziecka piersią.

Nie zawsze kontakt matki z dzieckiem jest możliwy natychmiast po porodzie. W sytuacji problemów zdrowotnych ze strony dziecka lub matki warto stosować opóźniony (przeprowadzony w czasie, gdy nie będzie już przeszkód medycznych ze strony matki i dziecka) kontakt dziecka z matką lub ojcem – tzw. kangurowanie.  Niesie ono ze sobą wiele korzyści. Należy go traktować jako jeden z niezbędnych elementów wpierania laktacji i umożliwienia karmienia naturalnego, ale także jako część kompleksowego systemu opieki, pielęgnacji i wspierania dojrzewania dziecka,  realizowanego w oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka.

 

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała: Dorota Kulka

W wielu badaniach dowodzi się, że kangurowanie wcześniaków:

 • korzystnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka, jego samoregulację w zakresie strategii zachowania, rytmu dnia, niektórych parametrów klinicznych;
 • kangurowanie sprzyja dojrzewaniu więzi z rodzicami, wspomaga procesy neutralizacji bólu i stresu i sam proces leczenia, może skrócić czas hospitalizacji;
 • pod względem utrzymania ciepłoty ciała i innych parametrów życiowych umożliwia zachowanie co najmniej takich samych, jeśli nie lepszych, warunków, od tych, panujących w inkubatorze;
 • pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa rodziców, ich pewność i dojrzewanie kompetencji rodzicielskich. *

* na podstawie: Program wczesnej stymulacji laktacji dla ośrodków neonatologicznych i położniczych III poziomu referencyjnego, red. E. Helwich, w: Standardy Medyczne/Pediatria 2014 t. 11, s.9-1

 

Bezpłatne szkolenia dla położnych, pielęgniarek, lekarzy, psychologów, ratowników medycznych

Szkolenia dotyczące zdrowia psychicznego ciężarnych i kobiet po porodzie oraz zagadnienia dotyczące karmienia piersią skierowane są do: osób prowadzących szkoły rodzenia, personelu placówek podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali sprawujący opiekę nad mieszkankami Gdańska.  Kolejne zajęcia odbędą się w Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku 14 września i 12 października 2017 r.

Program szkolenia – 14 września, czwartek, godz. 12.00-16.00

 • Co decyduje o powodzeniu w opiece poporodowej nad matką rozpoczynającą karmienie piersią?
  Joanna Żołnowska – położna, CDL, Szpital św. Wojciecha
  Proponowanie matkom praktycznej pomocy w karmieniu piersią jest bardzo istotnym elementem opieki poporodowej.  Jak pomóc matkom dobrać pozycję do karmienia, jak nauczyć rozpoznawania efektywności ssania? Jak uczyć zasad postępowania w laktacji?
 • Odżywianie matek karmiących piersią w świetle aktualnych zaleceń
  Joanna Winiarska – położna, CDL, IBCLC, Szpital św. Wojciecha
  W oparciu o aktualne doniesienia konferencyjne przeanalizujemy zasady odżywiania matek karmiących.
 • Kangurowanie dzieci urodzonych przedwcześnie jako etap przygotowania do karmienia piersią
  Edyta Waks, pielęgniarka, CDL,  Agnieszka Wiśniewska, położna CDL Szpital św. Wojciecha
  Kontakt skóra do skóry matki z dzieckiem urodzonym przedwcześnie ma wiele zalet. Przyjrzymy się tym korzyściom, a także technice i zasadom obowiązującym w trakcie kangurowania.
 • Przez „dziurkę do klucza" – co się dzieje w gabinecie psychoterapeutyMagdalena Chrzan-Dętkoś – psycholog, psychoterapeuta, Instytut Psychologii UG
  Celem wykładu jest przedstawienie sposobu pracy psychoterapeutycznej z pacjentkami doświadczającymi zaburzeń afektywnych w okresie okołoporodowym. Podczas wykładu omówione zostaną różnice między różnymi oddziaływaniami psychologicznymi tj.: interwencja kryzysowa, konsultacje oraz psychoterapia, przedstawione zostaną  wyniki badan dotyczące skuteczności psychoterapii oraz fragmenty pracy klinicznej.

 

Szkolenia są sfinansowane ze środków Gdańska w ramach projektu  „Macierzyństwo krok po kroku" – gdańskiego programu okołoporodowej pomocy psychologicznej oraz laktacyjnej.

Zapisy do piątku, 8 września 2017 r.,  ekullas@copernicus.gda.pl (Organizatorzy proszą o podanie imienia i nazwiska, zawodu, miejsca pracy, telefonu kontaktowego)

 • terminy szkoleń: 14 września, 12 października 2017 r., godz. 12.00-16.00
 • miejsce: aula Szpitala św. Wojciecha
 • al. Jana Pawła II 50
 • Gdańsk

Zobacz: Copernicus PL
 

view szablon artykułu