Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7f6063ab-1115-4426-ad7c-99d733048918.jpg Cztery inwestycje z Pomorza mają szansę na ogólnopolski tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku

Cztery inwestycje z Pomorza mają szansę na ogólnopolski tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku

W II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku znalazły się cztery inwestycje z Pomorskiego. Fot. mat. prasowe.

W XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku województwo pomorskie reprezentują: sala gimnastyczna z Wejherowa, ekologiczny ciepłociąg gminny z gm. Potęgowo, budynek biurowy Nadleśnictwa Damnica i Biały Spichlerz ze Słupska. W głosowaniu internatów przeszły do drugiego etapu. Po 1 czerwca rozpocznie się kolejne głosowanie na finalistów, a ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2020 roku.

 

W piątek, 22 maja w specjalnym dodatku do dziennika „Rzeczpospolita” będzie można przeczytać o nominacjach do wyróżnienia.

 

Najlepsze budowle i modernizacje w Polsce

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku to konkurs dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, powiaty, urzędy miasta, instytucje i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą to być budynki różnego typu: mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.

W tej chwili do konkursu zgłoszonych jest 61 obiektów z całej Polski, w tym cztery z województwa pomorskiego:

1. Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie

Nowa sala gimnastyczna przy szkole w Wejherowie została oddana do użytku w styczniu 2020 roku. Za ponad 10 mln zł powstało boisko o powierzchni 1,2 tys. mkw., ścianka wspinaczkowa, magazyn na sprzęt sportowy oraz szatnie dla uczniów. Jest także widownia, a dodatkowo został zagospodarowany teren wokół szkoły.

Nowa sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie. Fot. mat. prasowe.

2. Ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany z biogazowni w gm. Potęgowo

W ramach projektu w gminie Potęgowo powstał nowoczesny i ekologiczny ciepłociąg  z 29 węzłami cieplnymi (w tym 6 w obiektach użyteczności publicznej: Urzędzie Gminy Potęgowo, szkole podstawowej, przedszkolu, Gminnym Centrum Kultury, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, obiekcie starej kotłowni oraz 15 szt. w blokach). Dzięki inwestycji nowym systemem objętych jest ok. 1 tys. osób z Potęgowa (na 1,4 tys. mieszkańców).

Ciepłociąg gminny w gm. Potęgowo. Fot. mat. prasowe.

3. Budowa budynku biurowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą Nadleśnictwa Damnica

Nowa siedziba Nadleśnictwa Damnica została oddana do użytku w 2017 roku. Obiekt wybudowano w technologii tradycyjnej, do czego skłoniło inwestorów leśne otoczenie budynku. W konstrukcji i elewacji wykorzystano elementy drewniane oraz ekologiczne, wprowadzające spokój i harmonię. Leśny klimat dominuje również w prostych, jasnych i przestronnych wnętrzach. W nowej siedzibie znajdują się pomieszczenia administracyjno-biurowe, socjalne, składnica akt oraz trzykrotnie większa niż dotychczasowa sala konferencyjna. Poza budynkiem głównym znalazł się tam także obiekt garażowo-gospodarczy. Budynek jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Znacznym udogodnieniem dla pracowników i klientów odwiedzających nadleśnictwo jest także łatwy dojazd oraz duży parking. Bryły obu budynków dobrze komponują się z otaczającą zielenią, a nowe nasadzenia oprócz funkcji estetycznej świetnie sprawdzają się jako eksponaty podczas zajęć edukacyjnych.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Damnica. Fot. mat. prasowe.

4. Biały Spichlerz z 1811 roku w Słupsku

Adaptacja Białego Spichlerza realizowana w ramach RPO WP jako projekt: „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały”. Koszt realizacji inwestycji to ponad 20 mln zł. W latach 2018-2019 w przestrzeni zabytkowego budynku zostały wprowadzone funkcje muzealne: powstały interesujące ekspozycje nawiązujące do kolekcji prac Witkacego, prezentujące zbiory sztuki współczesnej i życie powojennych mieszkańców miasta. W lipcu 2019 roku obiekt został udostępniony zwiedzającym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Pełni nie tylko funkcje muzealne, ale jest także centrum sztuki, służy realizacji inicjatyw społecznych i inspiruje działania artystyczne. Przewidziano także nowoczesną salę wernisażową i koncertową, magazyny dla zbiorów sztuki, przestrzenie edukacyjne, sklep muzealny, gabinety i pracownie naukowe.

Biały Spichlerz w Słupsku po modernizacji. Fot. mat. prasowe.

Szczegółowe informacje na stronie Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.