Aktualności

Czerwone Gitary w złocie

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Czerwone Gitary to ikona polskiej muzyki rozrywkowej. Jubileuszowy, złoty koncert z okazji 50-lecia zespołu odbędzie się w sobotę, 14 marca 2015 r., w Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance.

Jubileuszowy koncert zespołu Czerwone Gitary w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, to podsumowanie 50-letniego okresu działalności artystycznej zespołu. Złotym Koncertem – galowym, organizatorzy w imieniu ogromnej, pokoleniowej, polskiej i polonijnej społeczności, wielbicieli i sympatyków zespołu, pragną podziękować za jego ogromne dokonania na płaszczyźnie polskiej kultury muzycznej, twórczości kompozytorskiej, jak również nadania polskiej muzyce nowych trendów i przenikania światowych wartości muzycznych do Polski.

14 marca, podczas Złotego Koncertu, szykują się dwie premiery:

  • nowej płyty Czerwonych Gitar, zatytułowanej „Jeszcze raz",
  • książki  „Czerwone Gitary wczoraj i dziś" autorstwa Romana Stinzinga.

Okładka książki „Czerwone Gitary wczoraj i dziś. Złoty jubileusz: 1965-2015„Czerwone Gitary wczoraj i dziś. Złoty jubileusz: 1965-2015" to przygotowane specjalnie na Złoty Koncert kompendium wiedzy o działalności zespołu z okazji 50-lecia. Książka poświęcona jest zespołowi Czerwone Gitary, nie członkom zespołu. 

Starłem się, by to wydawnictwo było „inne" niż te, które dotychczas wydano. Ukazuję w nim sukcesy i porażki Czerwonych Gitar na przestrzeni półwiecza. Kolorytu tekstowi dodają ciekawostki – dwie wersje tekstu przeboju z pocztówki dźwiękowej, mianowicie „Byle co" lub „Nie daj się nabrać na byle co" z zabawnym komentarzem, czyli reakcją w 1965 r. ówczesnych władz PRL na tekst i samo wykonanie jej przez zespół oraz tekst przeboju sopockiego Non Stopu – „Non Stopowy bigos".

 Zdecydowałem się zamieścić składy muzyków zespołu po 1997 roku. Podyktowane to było faktem, że dotychczas nie pojawiło się wydawnictwo, które zawierałoby taką chronologię, uzupełnioną zdjęciami.

W części zatytułowanej „Uzupełnienie" podano dane dotyczące nagrań radiowych oraz wiele innych interesujących informacji, szczególnie dla osób, które pasjonują się historią nie tylko zespołu Czerwone Gitary, ale i polskiego big beatu, rocka lat 60., 70. ubiegłego wieku.

© Roman Stinzing

Czerwone Gitary

 

Złoty Koncert
—————————————————

Bilety: 90-140 zł

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości