Aktualności

Cyfrowe archiwum społeczne

$image_alt
Fot. mat. prasowe IKM

Stowarzyszenie Arteria wraz z Instytutem Kultury Miejskiej, partnerem projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów", zaprasza na warsztaty „Cyfrowe archiwum społeczne – wprowadzenie". Warsztaty odbędą się 28 marca 2015 r. w IKM, a poprowadzi je Martyna Groth. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 marca.

Warsztat przybliży misję archiwów społecznych (AS) i rolę społeczności w tworzeniu niepaństwowych zasobów dziedzictwa. Zaprezentuje również formy obecności archiwów społecznych w Internecie. Zajęcia wyposażą uczestników w podstawową wiedzę z zakresu digitalizacji materiałów archiwalnych i ich upublicznienia on-line. Ważnym elementem programu będzie prezentacja zbiorów kilku cyfrowych archiwów społecznych (CAS). Warsztat podzielono na dwie części – wykładową oraz praktyczną pracę w grupach.

Oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych tworzeniem, jak i korzystaniem z cyfrowych archiwów społecznych. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia archiwaliów związanych ze Stocznią Gdańską. Warsztat jest kolejnym etapem pracy nad społecznym archiwum cyfrowym dotyczącym Stoczni Gdańskiej, które wkrótce zostanie udostępnione w Internecie.

Po warsztatach będzie można zobaczyć archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w ramach akcji „Zaglądamy do środka". Zarezerwowano 8 wejściówek na godz. 16.30. Zwiedzanie trwa nie dłużej niż 1,5 godziny. Zobacz:

Martyna Groth – doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, historyczka teatru, animatorka kultury i edukatorka. Beneficjentka programu „Bank Aktywnych Kobiet". Wspiera proces budowy cyfrowego archiwum społecznego w ramach projektu „Stocznia jest kobietą", z którym związana jest od 2014 r. Uczestniczyła m.in. w szkoleniu „Digitalizacja materiałów archiwalnych. Szkolenia bazowe" Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz w seminarium „Prawne aspekty udostępniania zdigitalizowanych wizerunków muzealiów".

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo:

do 22 marca 2015 r. – w treści maila należy podać imię, nazwisko, nr telefonu, instytucję/organizację, powód chęci wzięcia udziału w warsztatach oraz w jak zostanie wykorzystana zdobyta wiedza. Osoby, które nie mogą przesłać zgłoszenia za pośrednictwem maila, proszone są o kontakt telefoniczny: 502 559 813 – Anna Miler.

Pierwszeństwo w rekrutacji mają osoby związane z projektami: „Stocznia jest kobietą", „Metropolitanka" oraz dawne pracownice i dawni pracownicy stoczni.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Cyfrowe archiwum społeczne
28 marca 2015 r., sobota, godz. 10.00-15.00
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Długi Targ 39/40
Gdańsk

Zobacz:

Opr. BMG

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości