Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2cadbffa-476e-43ac-a289-3f6871ff56f5.jpg Cudzoziemcy są ważni dla województwa pomorskiego. Kolejne spotkania w ramach programu „Trzy kroki do integracji”

Cudzoziemcy są ważni dla województwa pomorskiego. Kolejne spotkania w ramach programu „Trzy kroki do integracji”

Spotkanie z Pawłem Orłowskim, wicemarszałkiem województwa pomorskiego

Samorząd Województwa Pomorskiego wspólnie z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek pracują nad integracją obcokrajowców, którzy postanowili związać swoje życie z regionem. Przedstawiciele służb publicznych, organizacji pozarządowych i samorządów spotkali się 21 maja 2018 r. w Słupsku i Lęborku, by opracować plan działania.

 

Głównym zadaniem projektu jest podnoszenie kompetencji samorządów na rzecz wspólnej integracji. To one pełnią kluczową rolę w tym procesie. Najbliższe spotkania „Trzy kroki do integracji” odbędą się w Gdyni i w Sopocie, odpowiednio 28 i 30 maja 2018 r.

 

„Chcemy uniknąć separacji”

Od dłuższego czasu wzrasta poziom zatrudnienia w województwie pomorskim, co oznacza prężny rozwój i objęcie stanowiska lidera w Unii Europejskiej. Jednocześnie powoli zaczyna brakować rąk do pracy. Lokalny rynek coraz chętniej zasilają cudzoziemcy, szczególnie obywatele Ukrainy. – Jeśli dzisiaj nie podejmiemy działań związanych z integracją imigrantów, to przy braku reakcji na poziomie administracji, szkoły, lokalnej społeczności czy jakiejkolwiek instytucji, dojdzie do separacji – mówi Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – To oznacza brak wykorzystania ogromnego potencjału tych osób. A lokalny rynek bardzo ich potrzebuje – podkreśla.

Ważna jest walka ze stereotypami i uprzedzeniami, a jednocześnie na pomoc imigrantom i jednoczenie społeczności. Działania, które oferują samorząd i Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, obejmują panele dyskusyjne, szkolenia i doradztwo. Lokalni samorządowcy i wszyscy zainteresowani omówią wyzwania związane z imigrantami oraz dowiedzą się, jak zarządzać tą tematyką na poziomie powiatu. Powstanie też przewodnik „pierwszych kroków” dla imigrantów w województwie pomorskim.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.