Aktualności

Cuda oliwskiej przyrody

Borowiki pod drzewem
Fot. ©Depositphotos/zoomteam

O grzybach i owadach, które można zobaczyć w Trójmieście opowie Marcin Stanisław Wilga. Spotkanie odbędzie się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Gospody 3 b w czwartek, 3 listopada 2016 r.

 

Prelekcja będzie dotyczyła książki Marcina Stanisława Wilgi pt. „Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby", która ukazała się w lutym 2016 r. Ta wyjątkowa pozycja zawiera wiele cennych informacji dotyczących otaczającej przyrody i jest bogato ilustrowana. Dzięki pięknym fotografiom można podziwiać oryginalne kształty i kolory grzybów, będące głównymi bohaterami tej publikacji, która uczy patrzeć na przyrodę i doceniać jej walory nie tylko estetyczne. Autor w przystępny sposób przedstawił ekologię grzybów leśnych, opisał kilkanaście gatunków grzybów leczniczych, zwrócił uwagę na grzyby zagrożone. Wydawnictwo zawiera wykaz rzadkich organizmów stwierdzonych w najbliższym otoczeniu Trójmiasta. Dwa eseje zostały poświęcone porostom, mogącym posłużyć do oceny stopnia skażenia środowiska..

Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk" jest autorem oraz współautorem ponad 450 artykułów o tematyce przyrodniczej, głównie dotyczących ekologii i ochrony grzybów makroskopijnym Pomorza Gdańskiego, z czego ponad 80 zostało opublikowanych w kilku naukowych periodykach: Acta Botanica Cassubica, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, Przeglądzie Przyrodniczy i in. Przez 19 lat publikował przyrodnicze felietony na łamach „Pisma PG" wydawanego na Politechnice Gdańskiej, której jest absolwentem i od niedawna jej emerytowanym pracownikiem. Współpracuje z redakcją kwartalnika „Gawron", wydawanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Pomorza.

Jako autor oraz współautor opracował kilka książek poświęconych przyrodzie okolic Gdańska, m.in.: „Trójmiejski Park Krajobrazowy w czterech porach roku", „Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym" – tom I, II, „Szlak Królewski w Lasach Oliwskich", „Sopot – zielone miasto", „Wędrówki przyrodnicze" – tom I, II, „Wędrówki przy­rodnicze po okolicach Gdańska", „Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby".

W latach 1987-1998 pracował społecznie w Straży Ochrony Przyrody. Należał do Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP – był jego honorowym członkiem) oraz do Nadwiślańskiego Towarzystwa Literackiego 2005 (Sodalitas Litteraria Vistulana – A.D. 1490). Od 2013 r. działa w Pomorskiej Komisji Ochrony Przyrody Pomorskiego Porozumienia PTTK jako instruktor ochrony przyrody z ramienia Rady Głównej PTTK w Warszawie.

Prowadzi prelekcje o tematyce przyrodniczej, wycieczki terenowe m.in. dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, współpracuje z Ligą Ochrony Przyrody, Europejską Fundacją Ochrony Zabytków oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

 

„Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby"– promocja książki Marcina Stanisława Wilgi

  • 3 listopada 2016 r., czwartek, godz.18.00
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 26
  • ul. Gospody 3b
  • Gdańsk

Zobacz: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

herb województwa pomorskiego_logo instytucja kultury samorządu województwa pomorskiego


Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby_okładka

 

 

 

view szablon artykułu