Aktualności

Co tworzy mit Kanady jako krainy szczęśliwości? O tym dowiesz się podczas spotkania Non-Fiction w IKM

Spotkanie non fiction
Fot. Ana Matusevic

O tym, co się kryje za fasadą otwartości i dziewiczej natury porozmawiają reportażystki Joanna Gierak-Onoszko oraz Katarzyna Wężyk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 15 października 2019 r.

 

W październikowym spotkaniu wezmą udział Katarzyna Wężyk („Kanada. Ulubiony kraj świata", wyd. Agora) oraz Joanna Gierak-Onoszko („27 śmierci Toby'ego Obeda", wyd. Dowody na Istnienie). Podczas spotkania, które  poprowadzi Małgorzata Muraszko można będzie nabyć książki autorek.

 

Kanada oczami Polek

Świat potrzebuje więcej Kanad! Myśli tak nie tylko Bono. Ale czy Kanada – (prawie) najlepsze miejsce do życia na ziemi – jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, Katarzyna Wężyk przejechała 12 tysięcy kilometrów, pięć stref czasowych i cztery regiony klimatyczne. Odwiedziła Zielone Wzgórze i szkołę, w której przez 150 lat kanadyjskie państwo wyciągało Indianina z Indianina, odbierając rodzicom dzieci, a dzieciom – język i kulturę. Poznała jednego z 40 tysięcy syryjskich uchodźców i Kanadyjczyków, którzy ich przyjęli. Zobaczyła na własne oczy, jak wydobycie kanadyjskiego czarnego złota wpływa na dziką przyrodę i życie mieszkańców Alberty. Opisała Vancouver, Toronto i Montreal oraz nadające się na pasjonujący film życie obu premierów Trudeau, ojca i syna. Natomiast Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W reportażu „27 śmierci Toby'ego Obeda" autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

 

O prelegentach

Katarzyna Wężyk – reporterka i publicystka. Skończyła politologię i podyplomową amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w „Panoramie" TVP, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 roku w „Gazecie Wyborczej", pisze do „Magazynu Świątecznego", „Dużego Formatu" i „Wysokich Obcasów". Autorka książki „Kanada. Ulubiony kraj świata" (Wydawnictwo Agora, 2017).

 

Joanna Gierak-Onoszko – do 2018 r. dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka". Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie", „Piśmie. Magazynie opinii" i „Non-fiction". Laureatka nagrody dla najlepszego reportażu prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017). Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach z Berlina wobec uchodźców 2015. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. „27 śmierci Toby'ego Obeda" to jej znakomicie przyjęty debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie.

 

Non-fiction w IKM to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Będzie można spotkać się i porozmawiać z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Autorzy są naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznajemy kulisy ich pracy, zgłębiamy najbardziej intrygujące tematy. Są to tematy przekrojowe, a książki i reportaże są jedynie punktem wyjścia.

 

 

Za fasadą mitu Kanady. Spotkanie w ramach cyklu Non-fiction w IKM

  • 15 października 2019 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności