Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a38aa563-8965-4eb6-af6b-27ef7d6db9b4.jpg Co mają wspólnego jazz i choroby rzadkie? Przekonasz się podczas koncertu w Muzeum Emigracji w Gdyni

Co mają wspólnego jazz i choroby rzadkie? Przekonasz się podczas koncertu w Muzeum Emigracji w Gdyni

Budynek Muzeum Emigracji w Gdyni 

Lipiński Duet i Dyakowski Quintet gwarantują niezwykłą muzyczną ucztę. Niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi. Po raz pierwszy w Muzeum Emigracji w Gdyni w sobotę, 29 lutego 2020 r. odbędzie się Jazz4Rare. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

Co roku, w ostatni dzień lutego (w tym roku 29 lutego – najrzadziej występujący dzień w roku) przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich (Rare Disease Day, RDD). Chodzi o budowanie coraz większej świadomości społecznej dotyczące chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz pierwszy w Polsce i być może w Europie odbędzie się koncert Jazz4Rare.

 

Dlaczego jazz? 

Jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę także u osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Drugą przesłanką jest to, że muzyka jazzowa to często improwizacja – mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego, improwizowane wyprawy w niewiadomym kierunku tak, jak podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?

 

Dlaczego Muzeum Emigracji? 

Jak mówi Tomasz Grybek, ojciec 10-letniego Borysa (Bohater Borys cierpi na rzadką chorobę): „wiemy, że diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwania terapii, leczenia czy stabilizacji”. Przeważnie to swoista podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. – Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w świat chorób rzadkich – dodaje Grybek.

 

Organizatorami koncertu są: Fundacja Bohatera Borysa, Tata Studio oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Patronami honorowymi koncertu są: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Jazz4Rare

  • 29 lutego 2020 r., sobota, godz. 19.00
  • Muzeum Emigracji
  • ul. Polska 1
  • Gdynia

Jazz4Rare_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.