Aktualności

Civitas Forum 2016 w Gdyni

Gdynia - widok z lotu ptaka
Gdynia, fot. mat. prasowe Civitas

Ekologiczne i nowoczesne trolejbusy oraz autobusy na gaz ziemny, strefa Tempo 30, buspasy, rywalizacja European Cycling Challenge czy plany wprowadzenia stref pieszych – to tylko część gdyńskich działań związanych z inicjatywą Civitas Dyn@mo. Gdynia od 28 do 30 września 2016 r. będzie gospodarzem Civitas Forum, jednego z najważniejszych wydarzeń promujących ideę zrównoważonej mobilności miejskiej organizowanym w Europie. Blisko 500 gości z całego świata będzie dyskutować o mobilności i pozna w praktyce gdyńskie rozwiązania.

Gdynia jest drugim polskim miastem organizującym międzynarodową konferencję w tematyce mobilności i zrównoważonego transportu. Po raz pierwszy w Polsce takie spotkanie odbyło się 7 lat temu w Krakowie. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Kształtowanie mobilności jutra".

Civitas jest platformą wymiany pomysłów i doświadczeń między politykami, ekspertami technicznymi, samorządowcami i praktykami. Obecnie ponad 200 miast z 31 krajów dzieli się swoją wiedzą. Warto podkreślić, że Gdynia jest w Civitas od samego początku istnienia inicjatywy, czyli od 2002 r. W tym czasie w mieście pojawiło się wiele rozwiązań poprawiających mobilność w mieście. Głównym celem jest zapewnienie takich samych, możliwie jak najlepszych warunków poruszania się dla wszystkich, bez względu na wybrany środek lokomocji. Jako przykład można przytoczyć działania w śródmieściu. Miasto nie ma być tylko dla pieszych czy tylko rowerzystów lub kierowców. Ma być dostępne i przyjazne dla mieszkańców, bez względu na to, jaki środek lokomocji wybiorą.
Do tej pory Gdynia opracowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) w oparciu o badania, projekty i konsultacje, który Rada Miasta ma przyjąć w październiku 2016 r. Planowane było utworzenie pierwszej w mieście strefy pieszej na jednej z głównych ulic w Śródmieściu, pod warunkiem uzyskania akceptacji społecznej. W tej sprawie trwają dyskusje. Na ulicach Świętojańskiej i Starowiejskiej powstanie Strefa Tempo 30, dodatkowo, na Starowiejskiej pojawiła się większa liczba ławek. Skutkiem Civitas Dyn@mo jest też budowa podziemnego parkingu pod Gdyńskim Centrum Filmowym. W planach jest przygotowanie miejskiego, ujednoliconego systemu dostaw w centrum miasta.
 
Pozytywnych skutków projektu jest znacznie więcej. Po gdyńskich ulicach jeździ już 6 trolejbusów z bateriami, które umożliwiają kilkunastokilometrowa jazdę bez podłączenia do trakcji. W planach jest zakup kolejnych 30 takich pojazdów. Trajtki bez szelek podróżują już przez Molo Południowe, wkrótce dotrą także na osiedle Fikakowo, gdzie powstaje nowoczesna pętla. Pozytywne skutki działania Civitas Dyn@mo widać także w ekologii – dzięki podłączonemu do trakcji superkondensatorowi, możliwe jest odzyskiwanie energii wytwarzanej podczas hamowania. Pozwala to na roczną oszczędność blisko 70 ton węgla, jaki byłby potrzebny na wyprodukowanie energii elektrycznej. Autobusy i trolejbusy mogą korzystać z 4 buspasów, z czego dwa powstały dzięki unijnym dopłatom.

Międzynarodowa konferencja w Gdyni jest okazją do wymiany doświadczeń i pokazania, jak konkretne działania sprawdzają się w praktyce. Uczestnicy wybiorą się na wycieczkę rowerową, spacer po mieście prowadzony przez Marka Wysockiego, który jest gdyńskim oficerem ds. dostępności Gdyni. Goście zajrzą też do centrum dowodzenia Tristarem oraz przyjrzą się automatycznemu, wielopoziomowemu, modułowemu parkingowi skonstruowanemu przez firmę Hydromega. 

 

Ekologia i dostępność w praktyce. Civitas Forum 2016

  • 28-30 września 2016 r., środa, czwartek, piątek
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
  • aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia

Więcej:

 

view szablon artykułu