Aktualności

Choroby jelita – spotkanie informacyjne

Rysunek przedstawiający sylwetkę człowieka z zaznaczonymi jelitami
Fot. ©Depositphotos/megija

Bezpłatne prelekcje lekarzy, psychologów i dietetyków, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – 19 listopada 2016 r. w Gdyni odbędzie się spotkanie organizowane przez Towarzystwo „J-elita" w ramach Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita.

- Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz ich najbliższych – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita". – Podczas spotkania będzie można zadawać pytania specjalistom, m.in. na temat najnowszych metod leczenia NZJ. Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi chorymi i ich rodzinami. Tu nikt się nie wstydzi mówić o chorobie i jej krępujących objawach. Dzięki temu osoby, które dopiero usłyszały diagnozę, mogą poczuć, że nie są same i dowiedzieć się, jak inni radzą sobie z chorobą i związanymi z nią problemami.

Podczas spotkań zostaną poruszone m.in. tematy: leków biologicznych i biopodobnych, roli chirurga w leczeniu NZJ oraz pomocy psychologicznej, diety i leczenia żywieniowego, a także opieki nad stomią.

W Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita: chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz mikroskopowym zapaleniem jelita grubego. Co czwarty to dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami – do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna, chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Towarzystwo „J-elita" powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 1,7 tys. członków i oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita", poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

 

Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita

  • 19 listopada 2016 r.
  • godz. 9.00
  • Sala audytoryjna Muzeum Marynarki Wojennej
  • Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1B

Więcej informacji na stronie .

 

Plakat Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita

 

view szablon artykułu