Aktualności

Chińska firma Chunxing otwiera prototypownię w Trójmieście

$image_alt
Prototypownia Suzhou Chunxing Precision Mechanical. Fot. materiały prasowe

Chunxing Group, jeden z wiodących producentów komponentów aluminiowych na świecie, otwiera w Trójmieście prototypownię. Jest to pierwszy etap planów inwestycyjnych chińskiej firmy na Pomorzu. Wybór lokalizacji przez inwestora potwierdza, że region ma duży potencjał, aby stać się europejską bramą dla chińskich inwestorów. – Liczymy na więcej takich projektów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Suzhou Chunxing Precision Mechanical jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie w Shenzhen. Głównymi produktami firmy są komponenty aluminiowe przeznaczone dla firm z sektora telekomunikacyjnego, motoryzacyjnego i medycznego. Specjalizacja Chunxing obejmuje odlewy wysokociśnieniowe, precyzyjną obróbkę mechaniczną, obróbkę plastyczną oraz formowanie wtryskowe.

Spółka dostarcza swoje produkty do takich firm jak NSN, Flex, Samsung, ABB, Philips i Schneider. Chunxing posiada ponad 300 tys. m kw. powierzchni produkcyjnej na całym świecie – w Indiach, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.

Nowy zakład w Gdańsku ma zoptymalizować obsługę magazynowo-logistyczną dla europejskich klientów oraz dostarczać prototypy w możliwie najkrótszym czasie – mówi Sebastian Czuryło, dyrektor zarządzający Chunxing w Polsce. – Obecnie zatrudnionych jest pięciu specjalistów w dziedzinie obsługi maszyn CNC, logistyki i magazynowania, kontroli jakości oraz zarządzania projektami i działaniami rozwojowym. Do końca roku planujemy zwiększanie zatrudnienia bazując na specjalistach z regionu Firma planuje dalszy rozwój w województwie pomorskim.

Dlaczego Chunxing wybrał Gdańsk?
Położenie geograficzne, klimat inwestycyjny, dostęp do lokalnych zasobów ludzkich – były to najważniejsze czynniki decydujące o wyborze lokalizacji dla naszego zakładu – mówi Steve Sun, szef sprzedaży i marketingu na Europę, odpowiedzialny za koordynację rozwoju Chunxing w Polsce. – Ze względu na bliskość naszych kluczowych rynków zachodnioeuropejskich, Europa Środkowo-Wschodnia jest niezwykle dogodnym miejscem do realizacji inwestycji. Ponadto port w Gdańsku posiadający bezpośrednie połączenia morskie z Chinami oraz dogodne połączenia autostradowe stanowi przewagę konkurencyjną względem innych regionów.

Trójmiasto oferuje również stosunkowo łatwy dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Bez wsparcia, jakie od samego początku otrzymaliśmy od Invest in Pomerania, ciężko byłoby nam dojść do miejsca, gdzie jesteśmy obecnie. Doceniamy otrzymaną pomoc ze strony regionu i liczymy na dalszą współpracę – dodaje Steve Sun.

Projekt Chunxing dowodzi, że Pomorze powinno opierać swoją strategię rozwoju na elektronice jako jednym z wiodących sektorów – komentuje Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza. – Mamy kilku naprawdę dużych graczy: Flex, Jabil, Lacroix Electronics, wymieniając tylko największych. Wszystkie te firmy mają również swoich podwykonawców, którzy są potencjalnymi inwestorami w naszym regionie. Projekt Chunxing pokazuje, że to właściwy kierunek naszych działań.

Również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, docenia rozwój stosunków naszego regionu z Chinami na przestrzeni ostatnich lat.

Dziś nasz region przyciąga chiński kapitał, który otwiera u nas swoje zakłady produkcyjne, tworzy miejsca pracy, planuje dalszy rozwój. W ubiegłym roku CIMC inwestował w Gdyni, dziś Chunxing wybiera Gdańsk. A my liczymy na więcej takich projektów w przyszłości – komentuje marszałek Struk.

view szablon artykułu