Aktualności

Chemioterapia bez utraty włosów? W Gdyni jest na to sposób

Aparat Paxman do chłodzenia skóry głowy podczas chemioterapii
Aparat Paxman do chłodzenia skóry głowy podczas chemioterapii. Fot. materiały prasowe

Pacjenci poddawani chemioterapii w Gdyńskim Centrum Onkologii mogą skorzystać ze specjalnego czepka, dzięki któremu podczas agresywnego leczenia nie traci się włosów. Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o. o. kupiły aparat Paxman do chłodzenia głowy, który przeciwdziała wypadaniu włosów w trakcie terapii onkologicznej.

 

Aparat schładza skórę głowy, co zwęża naczynia krwionośne. Obkurczone naczynia nie transportują do mieszków włosowych chemioterapeutyków, dzięki czemu włosy pozostają . Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury -5 st. C.

Czepek zakłada się pół godziny przed podłączeniem chemioterapii, utrzymuje w jej trakcie oraz do 1,5 godziny po zakończeniu podawania leku. Przyjmowanie cytostatyków trwa w większości 4-5 godzin. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki rodzaj chemioterapeutyku pacjent przyjmuje. Czepki do chłodzenia skóry głowy systemu Paxman są lekkie i wygodne.

- Metoda nie gwarantuje 100 proc. skuteczności, jednak jest bardzo pomocna – mówi dr Iwona Danielewicz, specjalista radioterapii i onkologii klinicznej Gdyńskiego Centrum Onkologii.  – Czepki dedykowane są pacjentkom leczonym z powodu nowotworu piersi. Od wielu lat setki takich urządzeń wspomagają terapię kobiet w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Dobrze, że nasze pacjentki też będą mogły korzystać z tego urządzenia – dodaje dr Danielewicz.

- Szczególnie dla kobiet włosy to ważny element wyglądu. Ich utrata ma negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie pacjentek, powoduje pogorszenie  nastroju – mówi Dariusz Nałęcz, prezes zarządu Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.  – A takie negatywne emocje mogą wpływać na skuteczności leczenia. Dlatego cieszymy się, że chociaż w ten sposób możemy pomóc naszym pacjentom.

 

Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o. o

Jednostka samorządu województwa pomorskiego

 

view szablon artykułu