Aktualności

Chcesz poznać przedmioty, jakimi posługiwali się Indianie żyjących w Amazonii? Zobacz wystawę w Młynie Zamkowym w Słupsku

Indianin
Fot. Pixabay.com

Będzie można podziwiać rzemiosło 20 różnych grup indiańskich z perspektywy otaczającej natury, wpływającej na charakterystyczny kształt ich kultury. Są to zarówno przedmioty jednorazowego, jak i wielorazowego użytku. Wernisaż wystawy dorobku Borysa Malkina w Młynie Zamkowy w Słupsku, w piątek, 12 kwietnia 2019 r.

 

Wszystkie prezentowane na wystawie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, które posiada w 1,5 tys. obiektów pochodzących z Ameryki Południowej.

 

Indiańskie eksponaty


Prezentowane na wystawie eksponaty i fotografie wykonane przez Borysa Malkina, reprezentują ponad 20 różnych grup indiańskich, m.in.: Ye'kuana, E'ñepá, Piaroa i Hoti z Wenezueli, Shipibo i Campa z Peru, Kofán z Kolumbii i Ekwadoru, Carajá i Tapirapé z Brazylii oraz Tukúna z Brazylii, Peru i Kolumbii. Wystawa ma na celu ukazanie rzemiosła Indian Amazonii z perspektywy otaczającej ich natury, wpływającej na charakterystyczny kształt ich kultury. Wytwory miejscowego rękodzieła są przedmiotami typowo użytkowymi, często bywają też produktami jednorazowymi. Inspirowani naturą Indianie pozyskują i korzystają z materiałów dostępnych w ich środowisku: piór, nasion, kości zwierzęcych, tapy (tworzywa pozyskiwanego z wewnętrznej kory drzew i krzewów, zmiękczanego w procesie moczenia i tłuczenia), drewna, trzciny, liści palmowych, bawełny, gliny, żywicy i wielu innych. Tworzą z nich: broń, biżuterię, stroje, maski obrzędowe, ceramiczne naczynia, różnej wielkości kosze, tace, prasy, wszystkie przedmioty potrzebne im do funkcjonowania. Prezentowane obiekty poza cechami użytkowymi mają też walory estetyczne. Wielobarwne naszyjniki noszone przez wszystkich: dzieci, kobiety i mężczyzn czy bogato zdobione ozdoby z piór, służące do dekoracji uszu, głowy, przegrody nosowej, świadczą o potrzebie otaczania się pięknymi przedmiotami i umiejętności tworzenia atrakcyjnych artefaktów. Ukazane eksponaty poprzez ornamentykę i kompozycję opowiadają również historie związane z indiańską kosmologią i mitologią.

 

Wybitny amerykanista


Pomysł na wystawę prezentującą amazońskie zbiory zrodził się z okazji obchodzonego dwa lata temu jubileuszu setnej rocznicy urodzin Borysa Malkina (1917-2009), wybitnego polskiego kolekcjonera, etnologa i badacza kultur Ameryki Łacińskiej. Ekspozycja jest okazją do jego upamiętnienia. Amerykanista ten w latach 1953-1994 uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach dokumentujących życie 42. grup etnicznych. Poświęcił się antropologii naglącej, dziedzinie badań zajmującej się natychmiastową rejestracją i analizą zagrożonych zanikiem kultur. Większość kultur zbadanych i udokumentowanych przez niego przeszła tak silny proces akulturacji, że zebrane kolekcje i materiały fotograficzne są jedynymi dowodami ich tradycyjnej kultury.

Działalność Borysa Malkina wpłynęła na rozwój amerykańskich zbiorów etnograficznych wielu muzeów obu Ameryk i Europy, w tym także Polski. Był kolekcjonerem, który gromadził z wielką rzetelnością i kompetencją, nie tylko wytwory kultury materialnej, ale również okazy herpetologiczne oraz entomologiczne dla muzeów i instytucji o kierunku przyrodniczym. Rozmachu, z jakim działał, nie da się porównać do innych pracujących w terenie badaczy-etnologów. Udało mu się pozyskać wytwory tradycyjne, obecnie już unikatowe. Zebrane przez niego kolekcje etnograficzne liczące około 17,5 tys. obiektów mają ogromną wartość naukową. Największy zbiór eksponatów etnograficznych znajduje się w Museum der Kulturen w Bazylei w Szwajcarii (3520 sztuk), w Glenbow Museum w Calgary w Kanadzie (2953 sztuk) oraz w American Museum of Natural History w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych (925 sztuk). Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada w swej kolekcji około 150 eksponatów zgromadzonych przez Borysa Malkina w latach 60. i 70. XX wieku. Przywiezione przez badacza okazy reprezentują ponad 30 różnych grup indiańskich, m.in. Noanamá, Sibundoy, Kofán i Yuco-Motilones z Kolumbii oraz Tukúna z Brazylii.

Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi – wystawa czasowa

  • 12 kwietnia 2019 r., piątek, godz. 12.00
  • eskpozycję można oglądać do 29 września 2019 r.
  • Młyn Zamkowy
  • Muzeum Pomorza Środkowego
  • ul. Dominikańska 5-9
  • Słupsk

Zobacz: Muzeum Pomorza Środkowego

plakat

view szablon artykułu