Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2a23ddc4-c43f-4834-a061-c6f4e9784c54.jpg Chcesz poznać legendę żaglowca Pogoria? W marinie Yacht Park w Gdyni w sobotę spotkanie z Krzysztofem Romańskim

Chcesz poznać legendę żaglowca Pogoria? W marinie Yacht Park w Gdyni w sobotę spotkanie z Krzysztofem Romańskim

Okładka książki

„Pogoria. Legenda żaglowca" Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę, 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej prezentacja. Wstęp jest wolny.

 

Uroczyste wodowanie książki odbędzie się w o godzinie 12 na pirsie nr 1 w marinie Yacht Park w Gdyni, w miejscu cumowania Pogorii. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i wydawnictwo Nautica. Wodowanie jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

 

Historia żaglowca

Pogoria to pierwszy zaprojektowany i zbudowany w Polsce żaglowiec, który ma wyjątkowo burzliwą historię. Powstała w 1980 r. na zamówienie Telewizji Polskiej dla Bractwa Żelaznej Szekli, ale po kilku miesiącach przejął ją Polski Związek Żeglarski. Na jej pokładzie Krzysztof Baranowski realizował Szkołę pod Żaglami. W połowie lat 90. doszło do kolejnych zmian i współwłaścicielem i armatorem jednostki zostało stowarzyszenie Sail Training Association Poland.

 

Głos 16 niezwykłych osób

Dzieje niezwykłego żaglowca poznać można dzięki książce „Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego, trójmiejskiego dziennikarza i pasjonata żaglowców. W publikacji autor oddał głos 16 świadkom historii. Znalazły się w niej wywiady m.in. z projektantem Pogorii Zygmuntem Choreniem, twórcą programu telewizyjnego „Latający Holender” Bohdanem Sienkiewiczem, kapitanami – Krzysztofem Baranowskim, Januszem Zbierajewskim i Wojciechem Jacobsonem – oraz dyrektorem Sail Training Association Poland Markiem Klebanem. Ich opowieści uzupełniają archiwalne zdjęcia z rejsów Pogorii. Dzięki temu czytelnik może się dowiedzieć więcej np. o kulisach powstania żaglowca, nieoczekiwanym rejsie na Antarktydę i trudach pływania w Szkole pod Żaglami.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.