Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/51bae12c-6a52-46a5-b1f7-2d33a9eca33c.jpg Chcesz być świadkiem historycznej epopei? Przenieść się w czasy oblężenia krzyżackiej twierdzy przez wojska Jagiełły? Wybierz się do Malborka!

Chcesz być świadkiem historycznej epopei? Przenieść się w czasy oblężenia krzyżackiej twierdzy przez wojska Jagiełły? Wybierz się do Malborka!

Oblężenie Malborka

Jak w XV wieku, przed zamkiem rycerze rozbiją obóz. Rycerstwo zaprezentuje się w pełnym, historycznym uzbrojeniu. Kowale, kucharze, szewcy i krawcy podzielą się tajnikami swojego rzemiosła. Będą też pląsy i tany oraz rodzinne zabawy.

 

Kto chce zostać świadkiem historycznej epopei, która w 1410 r. znalazła swój finał pod murami krzyżackiego zamku, powinien się wybrać do Malborka. Będą turnieje i sportowe walki rycerskie, pokazy konne i widowiskowe elementy kaskaderskie. Swoje umiejętności z drapieżnikami pokażą najlepsi europejscy sokolnicy. Malborska twierdza od 20 do 22 lipca 2018 r. stanie się XV-wiecznym miastem.

 

Dwukrotna inscenizacja bitwy

Kulminacyjnym punktem programu jest wieczorna inscenizacja bitwy, nawiązująca do wydarzeń z 1410 roku, kiedy wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy zakonowi krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni, przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska… W tym roku inscenizację „Oblężenie Malborka” będzie można oglądać dwukrotnie, 20 i 21 lipca (piątek i sobota) o godz. 22.

 

Turnieje, potyczki rycerskie, średniowieczne tańce i nie tylko

Podczas trzydniowej imprezy odwiedzający Muzeum Zamkowe odbędą fascynującą podróż do średniowiecza, stając się świadkami historii, zobaczą rozgrywające się między murami pamiętającymi Krzyżaków potyczki rycerskie, turnieje konne, przechadzając się między kusznikami i łucznikami, kuglarzami i teatrami będą oglądać średniowieczne tańce i śpiewy oraz pokazy sokolnicze. To wszystko w otoczeniu rzemieślniczych kramów i rozbrzmiewającej wokół muzyki średniowiecznej. Przed murami twierdzy rycerze rozbiją obóz, w którym staną warsztaty kowalski, snycerski, szewski, garncarski, a nawet bursztyniarski. Chętni będą mogli pobrać lekcje tańców dawnych i obejrzeć pokazy rycerskich obyczajów.

 

 

Jarmark rzemiosła na międzymurzu

Będzie co posmakować, zobaczyć i poznać tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy okryją tajniki swojego rzemiosła. Widowiskową atrakcją jest żonglerka flagami. Będzie też można wykuć miecz z damasceńskiej stali.

Folwark średniowieczny

Nie zabraknie też warsztatów śpiewu dawnego oraz kuchni średniowiecznej. A wszystko to przeplatane scenkami ukazującymi zwyczaje średniowiecznego życia: szycia i haftowania, prania, rąbania drwa i darcia pierza.

 

 

 

Oblężenie Malborka

  • 20-22 lipca 2017 r., piątek-niedziela
  • Muzeum Zamkowe
  • ul. Starościńska 1
  • Malbork

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Oblężenie Malborka

 

W roku 2000 zapoczątkowano jedną z największych historycznych imprez plenerowych w Europie. Każdego roku w drugiej połowie lipca liczne zastępy rycerzy skupionych w bractwach polskich i zagranicznych wyruszają na oblężenie twierdzy malborskiej tak, jak zrobiły to wojska króla Jagiełły 600 lat wcześniej.
To ogromne historyczne widowisko łączy w sobie zarówno elementy masowej rozrywki, jak i edukacji, prezentując poważne treści w obrazowy i przystępny sposób, przybliżając widzom historię, kulturę, obyczajowość i rzemiosło średniowiecza. Wyrazem uznania dla programu i rozmachu imprezy, obok stale rosnącej liczby widzów, jest certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Turystyczny Produkt Roku przyznany Muzeum w 2005 i 2007 r.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.