Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/db36ab06-6871-4314-923d-9d04804241d8.jpg Certyfikowany ośrodek leczenia chorób piersi Breast Unit w Gdyni. To pierwsze centrum na Pomorzu

Certyfikowany ośrodek leczenia chorób piersi Breast Unit w Gdyni. To pierwsze centrum na Pomorzu

Konferencja w Szpitalu im. PCK w Gdyni.

Działające w Szpitalu Morskim im. PCK Gdyńskie Centrum Onkologii dostało akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi. Certyfikowanych ośrodków diagnostyki i leczenia chorób piersi, czyli Breast Units jest w Polsce tylko pięć.

 

Pozostałe są w Szczecinie, Gliwicach, Krakowie i Wrocławiu.

 

Kompleksowa opieka

– Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Gdyńskim Centrum Onkologii stworzyliśmy w oparciu o wieloletnie doświadczenie naszego ośrodka w leczeniu schorzeń piersi oraz o  międzynarodowe standardy, które wprowadziliśmy w toku przygotowań do uzyskania akredytacji Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi (SIS) – mówi prof. dr hab. n. med. Wiesław Janusz Kruszewski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. – Podstawową zasadą naszej pracy jest objęcie kompleksową opieką pacjentek z chorobami piersi tak, aby od momentu przekroczenia progu naszego ośrodka, diagnostyka i konieczne leczenie toczyły się w sprawny, profesjonalny i jasny dla pacjentki sposób – wyjasnia prof. Kruszewski. 

Pacjentki, które trafiają pod opiekę centrum zostają objęte kompleksową i szybką diagnostyką oraz koordynowanym leczeniem. Oznacza to, że w jednym miejscu pomocy udzielają im doświadczeni lekarze: chirurdzy onkologiczni (wykonują  też rekonstrukcje piersi – przyp. red.) onkolodzy, radiolodzy, radioterapeuci, patomorfolodzy oraz pielęgniarki i technicy. W trakcie terapii można też skorzystać z pomocy fizjoterapeutów i opieki psychologicznej. Dzięki temu pacjentki nie muszą szukać pomocy na kilku różnych miejscach.
Ponadto, leczenie jest nadzorowane przez koordynatora. Pełni on rolę przewodnika chorej osoby, prowadząc ją przez poszczególne etapy terapii. Leczenie jest dostosowane do wymagań konkretnego pacjenta.

– Otrzymanie akredytacji świadczy o słuszności podjętej kilka lat temu przez samorząd województwa pomorskiego decyzji dotyczącej  budowy w Gdyni centrum onkologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. To był wówczas największy w skali naszego regionu projekt zdrowotny o wartości 60 mln zł, dofinansowany z budżetu unijnego – mówi Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Choroba nowotworowa piersi wymaga leczenia kompleksowego, ciągłego, dobrze skoordynowanego w czasie i prowadzonego z udziałem doświadczonych specjalistów –  dzięki temu można osiągać najlepsze wyniki – dodaje Orłowski.

 

Czym są Breast Units ?

Szpital Morski im. PCK w Gdyni o przyznanie prestiżowej akredytacji starał się trzy lata. Breast Units (BU) to ośrodki, które dysponują niezbędnymi świadczeniami począwszy od genetyki, przez leczenie pierwotnego nowotworu, leczenie choroby zaawansowanej, aż po opiekę paliatywną, ale także badania kontrolne po zakończeniu terapii. Oznacza to, że w jednej placówce pracuje zespół składający się m.in. z lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów. Kompleksowa opieka nad pacjentem skraca czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia. Dzięki temu zwiększa się szansa na całkowite wyleczenie, a dodatkowo obniżają się koszty leczenia. BU od 9 lat są zalecane przez Parlament Europejski i Komisję Europejską.

 

Certyfikat gwarantuje jakość

Akredytacja jest bezpłatna i oznacza, że Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi ma zintegrowany system diagnostyczno-leczniczy. Ośrodek ubiegający się o akredytację SIS musi spełniać dwa warunki. To powszechność i jednolitość. Każdy pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania powinien mieć dostęp do wysokiej jakości diagnostyki i leczenia raka piersi. Jednolitość to wymaganie takich samych wskaźników od wszystkich ośrodków BU.

Certyfikat przyznawany jest na 5 lat. W tym czasie placówka jest poddawana kontroli. Chodzi o utrzymywanie odpowiedniego standardu jakości leczenia. 

O status BU ubiegać się będzie także Copernicus Podmiot Leczniczy w zakresie działalności Wojewódzkiego Centrum Onkologii.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.