Aktualności

Koncerty carillonowe

$image_alt
Fot. mat. prasowe kościoła św. Katarzyny w Gdańsku

Gdańsk to jedyne miasto w Polsce, w którym można posłuchać koncertów na carillonach, instrumentach złożonych z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Podczas Letnich Koncertów Carillonowych 2015 oraz XVII Festiwalu Carillonowego zabrzmią trzy gdańskie carillony: w kościele św. Katarzyny, Ratuszu Głównego Miasta oraz carillon mobilny.

  Carillon mobilny Gdańsk
 Fot. mat. prasowe Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony koncertowe – instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Trzy gdańskie carillony znajdują się w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów), w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów) oraz na carillonie mobilnym „Gdańsk" (48 dzwonów). Na carillonach grane są przez cały rok koncerty – w piątki o godz. 14.45 w kościele św. Katarzyny przy ul. ul. Profesorskiej 3 i co sobotę o godz. 12.05 w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46.

Poza regularnymi koncertami lato jest dla carillonów prawdziwym świętem. Dzięki dotacji Miasta Gdańska Polskie Stowarzyszenie Carillonowe we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska już po raz trzeci organizuje cykl cotygodniowych letnich koncertów – w lipcu i sierpniu 2015 r. co piątek o godz. 19 na carillonie kościoła św. Katarzyny będzie można słuchać wirtuozów carillonu. Goście specjalni zaprezentują się także podczas sobotnich koncertów na Ratuszu Głównego Miasta o godz. 12.05.

Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości przeora oo. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Koncerty dla słuchaczy w karmelickim ogrodzie będą zapowiadane, grających wirtuozów będzie można zobaczyć na ekranie, przybliżana też będzie historia instrumentu oraz inne ciekawostki.

Wystąpią specjalni goście – znakomity polsko-japoński duet Katarzyna Piastowska-Takao i Toru Takao (31 lipca oraz w solowych programach 1 i 2 sierpnia), wybitny belgijski carillonista i kompozytor Geert D'hollander, rezydujący aktualnie na Florydzie (7 i 8 sierpnia), Niderlandczyk związany z prestiżową niderlandzką szkołą carillonową – Gijsbert Kok (21 i 22 sierpnia). Tych wybitnych muzyków posłuchać będzie można również podczas koncertów na carillonie Ratusza Głównego Miasta w soboty.

Nie mniej interesujące będą pozostałe koncerty, prezentowane przez lokalnych carillonistów, a także studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy przygotowali ciekawe programy. W koncercie finałowym, 28 sierpnia na skwerze Heweliusza, wystąpi kwintet dęty blaszany Hevelius Brass z Moniką Kaźmierczak, grającą na carillonie mobilnym „Gdańsk".

W ramach Letnich Koncertów odbędzie się również XVII Gdański Festiwal Carillonowy. Koncerty festiwalowe odbywają się w każdy pierwszy weekend sierpnia już od 16 lat. W tym roku posłuchać będzie można duetu Katarzyna Piastowska-Takao i Toru Takao (31 lipca, godz. 19.00, carillon kościoła św. Katarzyny). Artyści na co dzień mieszkają w Niemczech, są absolwentami renomowanych szkół carillonowych i laureatami konkursów carillonowych. Będzie można ich też posłuchać w repertuarze solowym – Toru Takao zagra na carillonie kościoła św. Katarzyny w sobotę, 1 sierpnia o godz. 17.00, a Katarzyna Piastowska-Takao – w niedzielę o godz. 16.00 na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

Poza nimi zagrają carilloniści gdańscy – Anna Kasprzycka w repertuarze upamiętniającym Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (carillon kościoła św. Katarzyny, godz. 12.00) oraz Wojciech Lauer, który zagra w niedzielę, 2 sierpnia o godz. 18.00 na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

Festiwal zostanie podsumowany widowiskowym koncertem funk'n'bells w wykonaniu carillonu mobilnego „Gdańsk" (Monika Kaźmierczak) i zespołu the glennSkiis's (niedziela, 2 sierpnia, godz. 20.30 – Targ Węglowy).

Koncerty carillonowe odbywają się przez cały rok

  • w każdy piątek o godz. 14.45 – kościół św. Katarzyny
  • w każdą sobotę o godz. 12.05 – Ratusz Głównego Miasta

Wstęp na koncerty jest bezpłatny, na miejscu dostępne są drukowane programy.

Rozkład koncertów i szczegóły:

 
 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności