Aktualności

Koncerty Canticum Iubilaeum na Wybrzeżu

$image_alt
Chór Mieszany Canticum Iubilaeum. Fot. materiały prasowe

Rozśpiewani goście z południa Polski zawitają na Pomorze. Od 11 do 13 września 2015 r. Chór Mieszany Canticum Iubilaeum z Limanowej będzie koncertował w Gdańsku, Gdyni oraz weźmie udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej Pater Noster w Strzepczu na Kaszubach. Wstęp jest wolny. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Chór Mieszany Canticum Iubilaeum powstał w 1998 r. przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z inicjatywy organisty i obecnego dyrygenta Marka Michalika. Początkowo chór  liczył ok. 20 członków. Do dziś skład powiększył się ponad dwukrotnie.  W chórze śpiewają uczniowie, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. W  2000 roku – jubileuszowym, zespół przyjął nazwę Canticum Iubilaeum, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „radość śpiewania". Repertuar chóru stanowią dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to głównie utwory sakralne oraz świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach.

Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii mszy świętej, ale także szeroka działalność koncertowa. Chór zaliczany jest do czołówki najlepszych chórów diecezji tarnowskiej, w której dba o oprawę uroczystości kościelnych i państwowych. Chór Mieszany Canticum Iubilaeum wystąpił w wielu miastach w Polsce. Koncertował także za granicą (Słowacja, Niemcy, Włochy, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja). Chórzyści  pod dyrekcją Marka Michalika współpracowali z wieloma znakomitymi orkiestrami, dając wspólne koncerty (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna L' Estate Armonico, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii i inne). Chór jest laureatem wielu konkursów chóralnych, krajowych i międzynarodowych. Za swoją szeroką działalność został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa małopolskiego, Federację Caecilianum, Radę Miasta Limanowa.

Podczas trasy koncertowej na Wybrzeżu, chór z Limanowej będzie realizował projekt współfinansowany ze środków województwa małopolskiego w ramach konkursu Mecenat Małopolski 2015 . Nazwa projektu to „Małopolska Trójmiastu w hołdzie śp. prof. Józefowi Świdrowi – koncerty Chóru Mieszanego Canticum Iubilaeum z Limanowej".

Nagradzany licznymi nagrodami zespół pod dyrekcją Marka Michalika wystąpi 11 września o godz. 18.00 w archikatedrze w Gdańsku-Oliwie, a 13 września o godz. 13.00 w kościele św. Antoniego w Gdyni. W Strzepczu artyści wystąpią 12 września.  

Po mszach świętych Chór Mieszany Canticum Iubilaeum zaprezentuje ciekawą muzykę chóralną. Można będzie usłyszeć znane kompozycje sakralne Mistrza Józefa Świdra, ale także wiele innych utworów, m.in. Mozarta, Nowowiejskiego, Twardowskiego czy Botora. Chórowi towarzyszyć będzie dr Jadwiga Postrożna (mezzosopran), na co dzień solistka Opery Wrocławskiej. Akompaniował będzie Zygmunt Kokoszka, organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Każdy może przyjść posłuchać chóru podczas mszy św., a także wysłuchać 3-częściowego koncertu.

Zobacz folder informacyjny

Strona chóru: http://canticum.limanowa.pl/

Koncerty Chóru Mieszanego Canticum Iubilaeum z Limanowej na Wybrzeżu

Oprac. AK

view szablon artykułu