Aktualności

Cała Polska słucha Gdyni

$image_alt
Akademia Pana Technika – Lo Fi Robot. Fot. materiały prasowe GDD

3 lipca 2015 r., pod hasłem Sieci, startuje ósma edycja Gdynia Design Days. Tegoroczny festiwal prowokuje do myślenia, motywuje do działania i podpowiada, jak znaleźć długofalowe rozwiązania dla przestrzeni miejskiej oraz lokalnych społeczności. Na wystawie głównej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zaprezentowane zostaną prototypy inspirowane miejską aktywnością, relacjami społecznymi oraz działaniami na styku światów off- i on-line.

#Kto
Ośmiu młodych projektantów z Polski i zagranicy zaprezentuje prototypy inspirowane hasłem Sieci. Wszystkie projekty są mocno osadzone w mieście. Zaproszeni twórcy na co dzień realizują projekty w odległych od siebie dziedzinach. Dzięki temu na wystawie będzie można zobaczyć koncepcje przygotowane z myślą o różnorodnych odbiorcach, m.in. mieszkańcach Gdyni, kupcach, dzieciach, turystach czy instytucjach miejskich.

#Co
Prototypy tworzone na Wystawę Sieci mają rozwiązywać konkretne problemy miejskie. Projekt Nano-handel przygotowany przez Grupę Projektową Razy2 ma na celu wprowadzenie rękodzieła i małego handlu do Śródmieścia Gdyni. Pomóc w tym ma lekkie, mobilne stoisko dostosowane do potrzeb kupców oraz prosty system wypożyczania stoisk i stymulowania tego przedsięwzięcia przez Miasto. Studio Robot proponuje mebel miejski Światło i wiatr, który wykorzystuje naturalne otoczenie i warunki pogodowe w Gdyni. Obiekt o ażurowej, lekkiej konstrukcji, wykonany z naturalnych materiałów, emanuje delikatnym światłem wytworzonym dzięki energii wiatru. Mebel świetnie sprawdza się zarówno w przestrzeni parków, jak i na plaży, a przy okazji tworzy sieć pozytywnych emocji! Interpretacja hasła #SIECI stała się polem do inspiracji dla projektantów z kraju i zagranicy. Studio NOMAD Things zaproponowało wyjątkowy Radiowęzeł – Cała Polska słucha Gdyni, czyli narzędzie, dzięki któremu można słuchać w czasie rzeczywistym dźwięków z wybranych miejsc w Gdyni. Teraz szum morza dotrze w każde miejsce na świecie.

#Dlaczego
- Przez prototypowanie szukamy rozwiązań, które pomogą poprawić, wzmocnić, a niekiedy odbudują sieci relacji i współdziałania mieszkańców – tłumaczą Jacek i Paulina Ryń, kuratorzy wystawy. - Część rozwiązań jest uniwersalna i z powodzeniem mogłaby zostać wdrożona w innych polskich miastach. Niektóre z prezentowanych obiektów mogą stać się częścią miejskiego wyposażenia, inne natomiast zakładają działanie systemowe i współpracę miasta z mieszkańcami.

- Każdy z prezentowanych na wystawie projektów ma potencjał stania się częścią miasta, niektóre jednak wymagają działań na poziomie całego miasta, aby móc je z sukcesem wdrożyć – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik festiwalu Gdynia Design Days.

Więcej o festiwalu
Nad merytoryczną częścią programu Gdynia Design Days 2015 pracują m.in.: grupa Razy 2, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Marian Misiak, Atelier Starzak-Strębicki, Ewa Janczukowicz-Cichosz. Projekt Terminalu Designu przygotują None Grupa i Interurban. Kuratorami wystawy głównej –  „Sieci" – została grupa Razy 2. Celem wystawy jest stworzenie rozwiązań mocno osadzonych w mieście i projektowanych dla konkretnych gdyńskich uwarunkowań. Mają dotyczyć poprawy, wzmocnienia i niekiedy odbudowania sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Ważnym aspektem tworzonych prototypów jest ich późniejsza wdrażalność w tkankę miejską Gdyni. Interpretację hasła pozostawiono projektantom z całej Polski. W programie kilka nowych elementów, m.in. gdyński spacer i połączenie dwóch głównych lokalizacji festiwalu. Większość elementów programu m.in. wystawy, warsztaty i spotkania zaplanowana jest w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Gdynia Design Days 2015 - banner

 

Gdynia Design Days 2015
———————————————————

  • 3-12 lipca 2015 r.
  • Terminal Designu – plac Kaszubski
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
  • Gdynia Śródmieście

Więcej na:
gdyniadesigndays.eu

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności