Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b5889c36-200c-4815-9db8-6507628e75af.jpg Bursztynowe art déco to nie tylko biżuteria dla pań. Również panowie byli zakochani w bursztynie [ZDJĘCIA]

Bursztynowe art déco to nie tylko biżuteria dla pań. Również panowie byli zakochani w bursztynie [ZDJĘCIA]

Papierośnica z herbem Gdańska, wykonana prawdopodobnie w Staatliche Bernstein Manufaktur

Kim byli artyści, tworzący unikatową biżuterię w stylu art déco, oraz odbiorcy ich dzieł? Dowiesz się, zwiedzając nową wystawę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Będzie otwarta do 30 września 2018 r.

 

Popularny w latach 1919-1939 styl art déco nie był sztuką dla mas. Zdecydowanie przeznaczony był dla zamożnych, wykształconych elit. Do takich klientów adresowana była oferta niedużych, eleganckich przedmiotów użytkowych lub zdobiących modne wnętrza, wykonanych z bursztynu lub nim dekorowanych.

Bursztyn cieszył się wtedy popularnością przede wszystkim wśród pań, ale również panowie zakochiwali się w bursztynie… – Szalenie modne były wtedy akcesoria dla palaczy, a więc tradycyjne fajki, popielniczki, papierośnice, pudełka na cygara oraz zapalniczki – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, kurator wystawy.

Oprócz tego na wystawie zobaczyć będzie można liczne zegary, barometry, termometry, kałamarze, talerze dekoracyjne i świeczniki. Łącznie ponad 180 różnego rodzaju eksponatów.

 

Znalezione na strychu

W klimat epoki wprowadzi zwiedzających 10-minutowy film z lat 30. XX w. Archiwalny dokument opowiada o wydobyciu bursztynu, a nakręcony został na terenie dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego.

– Metalowa puszka z taśmą filmową została znaleziona na strychu i przekazana w 2010 r. do Muzeum Bursztynu przez znanego bursztynnika, Aleksandra Gliwińskiego – informuje Renata Adamowicz. – Ten film to unikat! Zachowało się niewiele tego typu materiałów i cieszymy się, że posiadamy go w naszych zbiorach – dodaje.

 

Bursztynowe art déco

  • wernisaż (na zaproszenia): 25 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 17.00
  • wystawa czynna: 26 stycznia – 30 września 2018 r.
  • Muzeum Bursztynu
  • oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  • Sala Sądowa
  • Targ Węglowy 26
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    wtorek, godz. 10.00-13.00
    środa, godz. 10.00-16.00
    czwartek, godz. 10.00-18.00
    piątek, godz. 10.00-16.00
    sobota, godz. 10.00-16.00
    niedziela, godz. 11.00-16.00
  • ceny biletów:
    normalny – 12 zł
    ulgowy – 6 zł
    rodzinny – 20 zł

 

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Bursztynu, a także Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

Fot. ze zbiorów Muzeum Gdańska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.