Aktualności

Blues z prawdziwego zdarzenia na Oruni

$image_alt

Mało kto w Polsce wie, czym naprawdę jest muzyka bluesowa. Kojarzy się ona z czarnoskórymi muzykami, zatłoczonymi knajpami i papierosowym dymem. Czym jest blues tak naprawdę, pokażą znakomici amerykańscy muzycy wspierani przez rodzimych muzyków, który zagrają w Stacji Orunia we wtorek, 23 września 2014 r.

Organizatorem wydarzenia jest Edmund Sumisławki, wielki pasjonat muzyki bluesowej. W zeszłym roku odpowiedzialny był za wydarzenie „50 lat bluesa w Polsce", które zgromadziło rzeszę słuchaczy. Podczas tegorocznego koncertu wystąpi duet: Harmonica Hinds, czarnoskóry muzyk z Chicago, koncertujący z gwiazdami, takimi jak Muddy Waters, Koko Taylor czy Lefty Dizz i Harsh Guitar Mark, artysta bluesowy, który jako jedyny w Polsce gra tradycyjnego bluesa. Artystom będzie towarzyszył zespół Green Grass, który zagra m.in. utwór „Blues dla Majki". Na scenie pojawi się także Adam Jurkowski, mąż Marii Jurkowskiej.

To właśnie Maria Jurkowska stała się inspiracją dla Edmunda Sumisławskiego do zorganizowania tego wydarzenia. W czasach PRL tworzyła ona audycje „Blues wczoraj i dziś", które edukowały Polaków w zakresie muzyki bluesowej. Po jej śmierci Polskie Radio przez wiele lat przyznawało tzw. „Majki", nagrody dla osób, które przysłużyły się rozwojowi bluesa w Polsce.

Koncert poprzedza konferencja prasowa w GCH Manhattan. Tam, także 23 września, ale o godzinie 16.00 w kawiarni Starbucks, zaproszeni goście opowiedzą o muzyce bluesowej i swoich planach na przyszłość. W konferencji, oprócz dziennikarzy, mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby.

To wydarzenie muzyczno-edukacyjne skierowane jest do fanów bluesa i do osób, które chciałyby poznać ten rodzaj muzyki. Wydarzenie ma być też okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności pomysłu na Muzeum Bluesa, które ma powstać w Gdańsku. Na terenie Europy tego typu placówka znajduje się tylko w Norwegii.

►Zobacz wydarzenie na Facebooku

Organizator wydarzenia: Fundacja Rollin' Stone of Blues im. Marii Jurkowskiej. Partnerzy: Wyższa Szkoła Bankowa, Stacja Orunia GAK, Fundacja Sopockie Korzenie, Stowarzyszenie Son House of Gospel, Koło Inżynierów i Pasjonatów IKO „Nasza Orunia".


Koncert „Spotkanie z Bluesem"

  • Miejsce: Stacja Orunia GAK, Gdańsk, Dworcowa 9
  • Czas: wtorek, 23 września, godz. 19.00


Opr. BK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości