Aktualności

Bliskie spotkania z Bachem

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/ Giordano Aita

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom i odkrywaniu na nowo przestrzeni miejskich. Zachęca do tego Filharmonia Bałtycka, która wśród licznych propozycji koncertowych przygotowała dla melomanów kolejną odsłonę cyklu pt. „Bliżej Bacha", od lat odbywającego się w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Najbliższy koncert we wtorek, 28 kwietnia 2015 r. Wstęp jest wolny.

Koncerty z cyklu „Bliżej Bacha", odbywają się od ponad 20 lat dla podtrzymywania wielowiekowej tradycji prezentowania w Gdańsku muzyki organowej. Wykonują ją artyści z wielu ośrodków muzycznych. W tym roku, w każdy wtorek od 14 kwietnia do 2 czerwca, o godz. 20.00, wysłuchać będzie można organistów z Niemiec, Szwajcarii oraz Rosji, którzy w malowniczych wnętrzach bazyliki św. Mikołaja zaprezentują bogatą twórczość Jana Sebastiana Bacha, który w tym roku obchodziłby swoje 330. urodziny, ale także dorobek literatury organowej swoich państw.

Cykl ma ponadto wymiar edukacyjny: muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach kościoła św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej budowy, rzeźb  i malarstwa.

Gdańsk to miasto o bogatej, kilkusetletniej tradycji organowej. Tutaj znajdują się znakomite, zabytkowe instrumenty. Tutaj tworzyli tacy artyści, jak Friedrich Wilhelm Markull, Kacper Förster, Johann Goldberg czy Paul Siefert. Koncerty przyczyniają się do promowania Gdańska jako jednego z najważniejszych ośrodków  muzyki  organowej na mapie kulturalnej Europy Północnej.

Koncerty prowadzone są przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza publiczność w arkana muzyki i literatury organowej.

Wykonawcy:

  • 14 kwietnia – Daniel Nowak; Andrzej Nurcek
  • 21 kwietnia – Marcin Miłosz Grzegorczyk
  • 28 kwietnia – Arkadiusz Bialic
  • 5 maja – Gottfried Preller (Niemcy)
  • 12 maja – Andreas Cavelius (Niemcy)
  • 19 maja – Martin Kovarik (Czechy)
  • 26 maja –  Antonina Krymova (Rosja)
  • 2 czerwca – Maciej Zakrzewski

Koncerty z cyklu „Bliżej Bacha ———————————————————

Organizatorzy:
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Współpraca:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości