Aktualności

Biwakowanie w lesie będzie legalne. Ale tylko w wyznaczonych miejscach [STREFY NA POMORZU]

Bushcraft to szuka przetrwania w lesie. Fot. Michał Piotrowski
Bushcraft to szuka przetrwania w lesie. Fot. Michał Piotrowski

Lasy Państwowe ogłosiły nowy program pilotażowy, dzięki któremu będzie można nocować na dziko w lesie. W województwie pomorskim leśnicy wyznaczyli specjalne tereny do biwakowania między Redą a Nowym Dworem Wejherowskim, w okolicach Domatowa i na Mierzei Wiślanej. To łącznie 4,5 tys. ha lasów. Pilotaż rusza w czwartek, 21 listopada 2019 roku i potrwa rok.

 

Biwakowanie w lesie, zgodnie z ustawą o lasach, było zabronione od 1991 roku.

 

Nowe strefy w lesie

Obowiązująca od 21 lat ustawa zabrania biwakowania w lesie. Jednak, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, leśnicy wyznaczyli specjalne strefy. Wiadomość ucieszy szczególnie fanów survivalu i bushcraftu, czyli sztuki przetrwania w lesie lub puszczy. Miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu uczą się życia z dala od cywilizacji. Sami zdobywają pożywienie, budują schronienie, uzdatniają wodę i rozpalają ogniska bez użycia zapałek. Szacuje się, że w Polsce jest to ok. 40 tys. osób.

Strefa pilotażu na terenie Nadleśnictwa Wejherowo. 

Łącznie na terenie kraju powstały 43 miejsca do bushcraftu i survivalu o powierzchni 65 tys. ha lasów. – Nasz pilotażowy projekt wystartuje 21 listopada i będzie działał przez najbliższy rok – mówi Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. – W tym czasie na Pomorzu będzie można nocować między Redą a Nowym Dworem Wejherowskim oraz w okolicach Domatowa i na Mierzei Wiślanej. Nadleśnictwa Elbląg, Gdańsk i Wejherowo udostępniły w ten sposób 4,5 tys. ha pomorskich lasów – tłumaczy Plonus.

Wyznaczony obszar pilotażowy na terenie Nadleśnictwa Gdańsk.

Są zasady

Każdy, kto będzie chciał skorzystać ze specjalnych stref w lasach, powinien znać zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. – Ufamy, że korzystający pozostawią te miejsca bez śladu swojej obecności – podkreśla Łukasz Plonus. – Oczekiwania nie są wygórowane. Trzeba zabierać z lasu swoje śmieci czy rozpalać ogień w miejscach do tego wyznaczonych. Biwakować można w grupach nie większych niż cztery osoby i nie dłużej niż dwa dni. Ważne jest to, by wysłać maila do nadleśnictwa z informacją, że będziemy korzystać ze strefy – zaznacza Plonus.

Informacje te są potrzebne do celów głównie statystycznych. Nadleśnictwa chcą dowiedzieć się, ile osób korzysta z tych terenów i ustalić dalsze losy pilotażu. Cały program potrwa do 23 listopada 2020 roku.

Obszary pilotażu w Polsce. Oprac. Lasy Państwowe.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości