Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8f9f180b-fc9d-4162-b6d8-ae675a8d0e17.jpg Biegasz, jeździsz na rowerze? Rodzinny weekend z mapą i kompasem, dlaczego nie? 55. jubileuszowy Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

Biegasz, jeździsz na rowerze? Rodzinny weekend z mapą i kompasem, dlaczego nie? 55. jubileuszowy Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

Dwóch mężczyzn nocą czyta mapę

Kilkaset kilometrów tras oraz ponad tysiąc uczestników, którzy zmierzą się z dystansem, mapą i własnymi słabościami bez względu na pogodę. Wiosenna edycja rajdu odbędzie się w Choczewie w powiecie wejherowskim w dniach 20-22 kwietnia 2018 r.

 

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody.

 

O rajdzie

Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan jest największą tego typu imprezą w Polsce. Odbywa się dwa razy w roku w kwietniu i październiku nieprzerwanie od 1989 r. Ponad tysiąc uczestników mierzy się z dystansem, mapą i własnymi słabościami bez względu na pogodę.  Baza imprezy jest za każdym razem inna, ale zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Większość rywalizacji odbywa się na terenach leśnych, a wszystkie punkty kontrolne są potwierdzane przy użyciu chipów Sport Ident. Na najdłuższych trasach uczestnicy, którzy ukończą je w całości w limicie czasowym, nagradzani są „Certyfikatem Harpagana”, a wśród obecnych na zakończeniu losowane są nagrody.

 

Orientacja w terenie

Uczestnicy przemierzają trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana. Mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie. W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego.

Wybór Choczewa na miejsce bazy jest nieprzypadkowy, bo dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody nad Morzem Bałtyckim. Jak zapowiadają organizatorzy niezapomniane widoki, punkty kontrolne na plaży czy zapierające dech wschody słońca nad Bałtykiem gwarantowane. Po raz pierwszy rajd odbędzie się nad samym morzem.

 

Rodzaje tras

Raj łączy uczestników startujących na trasach pieszych (100 km, 50 km, 25 km 10 km), rowerowych (200 km, 100 km, 50 km) oraz mieszanej pieszo-rowerowej (150 km). Zadaniem startujących jest pokonanie danej trasy, przy pomocy mapy i kompasu odnajdując po drodze zaznaczone na mapie punkty kontrolne. Uczestnicy sami planują trasę na podstawie mapy i w każdej chwili mogą wrócić do bazy rajdu.

W piątek, 20 kwietnia o godzinie 21.00 rozpocznie się 24-godzinny marsz na orientację, podczas którego uczestnicy mają do pokonania 100 kilometrów. Jest to najdłuższa czasowo trasa, ale nie jedyna na tym rajdzie.

Obawiasz się dystansu? Specjalnie przygotowano krótsze trasy piesze o długości 50 km lub 25 km. Idealne trasy dla tych, którzy nigdy nie próbowali swoich sił podczas marszy na orientację. Chcesz zaszczepić miłość do aktywności najbliższym? Trasa piesza Harpuś o długości 10 km jest właśnie dla nich. Jest przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach i osobach początkujących. To tam można po raz pierwszy spróbować własnych sił w nawigacji.

Jeśli Twoją pasją są rowery, sprawdź swoje możliwości i umiejętności na trasach rowerowych. Do pokonania jest dystans 200 km w czasie 14 godzin. Jeżeli ten dystans jest za długi lub też startujesz pierwszy raz, spróbuj swoich sił na trasach o długości 100 km lub 50 km. Ważne, że trasę ustalasz sam i w każdej chwili możesz skrócić dystans wracając wcześniej do bazy rajdu.

Chciałbyś wystartować na trasie pieszej i rowerowej? Nie wiesz którą wybrać? Trasa Mieszana będzie dla Ciebie idealna. 50 km pieszo oraz 100 km rowerem to trasa marzeń dla najwytrwalszych.

Zapisy do rajdu

Harmonogram startów

Rodzaje tras

Dystans

Termin

Godzina

trasa piesza

100 km

20 kwietnia 2018 r.    

godz. 21.00

trasa mieszana

150 km

20 kwietnia 2018 r.    

godz. 21.00

trasa rowerowa

200 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 6.30

trasa piesza

50 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 730

trasa rowerowa

100 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 8.30

trasa piesza

25 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 9.30

trasa rowerowa

50 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 10.30

trasa piesza Harpuś

10 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 11.30

trasa piesza Harpuś

10 km

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 17.00

pozostałe trasy rajdowe

 

21 kwietnia 2018 r.  

godz. 17.00

 

Zobacz: Harpagan

 

Harpagan logo

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.