Aktualności

Biblioteka Stefana Chwina

$image_alt

W Gdańsku, 23 września 2014 r. rozpocznie się cykl spotkań z pomorskimi literatami, poświęconych ich prywatnym bibliotekom. Pisarze opowiedzą m.in. o swoim stosunku do idei gromadzenia książek, logice tworzenia zbiorów oraz o ich najcenniejszych pozycjach. Każdej rozmowie towarzyszyć będzie pokaz wybranego przez gościa filmu, poprzedzony prelekcją na temat jego związków – oczywistych i nieoczywistych – z literaturą. Pierwsze spotkanie zaplanowano ze Stefanem Chwinem.

Książki w naszym mieszkaniu zajmują wszystkie pokoje, łącznie z kuchnią. Nawarstwiały się całymi latami, są więc obrazem naszego dojrzewania i rozwoju. Znajdują się wśród nich nawet takie, które w czasach dzieciństwa wygrzebałem w podziemiach mojego domu rodzinnego ze zwałów książek i druków poniemieckich. Osobne miejsce zajmują książki „czarne", niebezpieczne, podstępne i wrogie. Na przykład parę półek dzieł i rozpraw o samobójstwie, które zbierałem w wielu księgarniach świata oraz Mein Kampf i książki o Hitlerze. Jasnym światłem świecą książki z autografami i dedykacjami wielkich pisarzy, przede wszystkim Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego. A także stare mapy Gdańska, Europy i świata, atlasy geograficzne, zbiory fotografii, dokumentów i listów, bez których nie wyobrażam sobie żadnej prawdziwej rodzinnej biblioteki. Jako jej część traktuję także moją kolekcję minerałów, skamielin i muszli, którą można czytać z równą uwagą, jak książki o mrocznych tajemnicach Ziemi.

Stefan Chwin

 ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔  ⇔   

Czytanie Pomorza. Biblioteka

Spotkanie 1. Moja biblioteka: Stefan Chwin

23 września 2014 r., wtorek, pocz. o godz. 18.00

Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski

ul. Korzenna 33/35

Gdańsk

 

  • prowadzenie: Krystyna Chwin
  • projekcja „Kino/Literatura" – film niespodzianka: Co do czytania można znaleźć na tylnym siedzeniu nowojorskiej taksówki?

 

Wstęp – wolny

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu