Aktualności

Będzie dodatkowy przystanek PKM w Gdańsku? Zobacz, co oznacza numer 6@ [WIZUALIZACJA]

Wizualizacja planowanego przystanku PKM Gdańsk Firoga
Wizualizacja planowanego przystanku PKM Gdańsk Firoga. Fot. źródło: Facebook/PKM

Dodatkowy przystanek PKM Gdańsk Firoga ma powstać przy ul. Szybowcowej i służyć pracownikom firm znajdujących się w pobliżu lotniska. Jego wybudowanie w latach 2021-2023 wiąże się z elektryfikacją linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Będzie to dziewiąty przystanek PKM w Gdańsku.

 

Wokół dużo firm z branży IT

Przystanek Gdańsk Firoga był planowany, gdyż analizy marketingowe projektu PKM wykonane w 2010 r. przez ekspertów UE wykazały, że ze względu na powstawanie w pobliżu dużych firm branży IT, w przyszłości wskazane będzie wybudowanie w tym miejscu dodatkowej stacji. Dlatego już w 2011 r. PKM w projekcie przewidziała rezerwę terenową pod dodatkowy przystanek w tej lokalizacji. Przejście pod torami na ul. Szybowcowej zostało tak zaprojektowane i wybudowane, aby w przyszłości bezpośrednio nad nim mógł powstać przystanek.

Tę rezerwę pod przyszły przystanek – wówczas roboczo nazywany „Dolina Krzemowa" – spółka prezentowała już podczas konsultacji społecznych projektu PKM w 2011 r.

 

PKM linią elektryczną

–  Od samego początku linia PKM planowana była także jako linia elektryczna – mówi  Tomasz Konopacki, Rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.  – Jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji trzeba było odłożyć w czasie, czyli do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201 –  dodaje Konopacki. 
Taki projekt (uwzględniający również budowę 2 toru na linii 201) jest już przez PKP PLK przygotowywany. Dlatego też równolegle z projektem PKP PLK linia PKM w latach 2021-2023 zostanie zelektryfikowana. W związku z tym PKM postanowiła zrealizować pomysł przystanku Gdańsk Firoga, gdyż rejon ten rozwija się bardzo dynamicznie (głównie dzięki Intelowi, amerykańskiemu gigantowi informatycznemu, który na tym terenie ma swoją główną polską siedzibę) i obecnie – w perspektywie lat 2021-2023 – budowa tego przystanku jest już w pełni uzasadniona. 

 

Gdańsk Firoga numer 6@

Jak wyjaśnia Konopacki przystanek Gdańsk Firoga jest planowany w standardzie analogicznym do pozostałych stacji na linii PKM. Wzór perforacji na czerwonych wiatach będzie nawiązywał do branży informatycznej, która dominuje w sąsiedztwie tego przystanku. Również numeracja tego przystanku dodatkowo podkreśli jego związek z sektorem IT.  W związku z tym, że stałym elementem grafik na przystankach PKM w Gdańsku jest numeracja (od 1 – Gdańsk Strzyża do 8 – Gdańsk Rębiechowo), a przystanek Gdańsk Firoga powstaje pomiędzy nr 6 (Matarnia) i numerem 7 (Port Lotniczy), PKM postanowiła nadać mu numer 6@ – dzięki temu idealnie wkomponuje się on w gdańską Dolinę Krzemową – jak nazywana jest ta okolica.

Wzór perforacji na czerwonych wiatach PKM Gdańsk Firoga

Wzór perforacji na czerwonych wiatach. Fot. źródło: Facebook/PKM

Pod koniec lipca 2017 r. PKM SA złożyła w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie wniosek o unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja Kolei Kokoszkowskiej Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga. Pomorska spółka stara się o 85-procentową pomoc z UE planowanej inwestycji, która przy okazji elektryfikacji zakłada także budowę dodatkowego przystanku PKM Gdańsk Firoga.

view szablon artykułu