Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e14e473f-b767-4369-be92-961654075f26.jpg Będą kolejne tablice pamiątkowe. W sobotę w Gdyni żeglarze uhonorują bohaterów II wojny światowej

Będą kolejne tablice pamiątkowe. W sobotę w Gdyni żeglarze uhonorują bohaterów II wojny światowej

Bolesław Romanowski

Odsłonięciem tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka rozpocznie się pomorski sezon żeglarski 2020. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 20 czerwca w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w samo południe. Stanie się to przy okazji otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55-lecia działalności Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

 

Organizatorzy, ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, proszą osoby, które chcą wziąć udział w uroczystości, aby zachowały co najmniej dwa metry odległości między sobą oraz zakrywały usta i nos.

 

Potrójna uroczystość

Odsłonięcie tablic, połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania PoZŻ, będzie miało wyjątkową oprawę. Wartę honorową przy tablicy komandora pełnić będzie 7. Gdańska Integracyjna Drużyna Harcerska Keja im. Bolesława Romanowskiego oraz reprezentacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, która także nosi imię Bolesława Romanowskiego. Obok mariny pojawi się żaglowiec Zawisza Czarny, a wstęp muzyczny zapewni Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Uroczystość zakończy symboliczne podniesienie bandery i wypowiedzenie tradycyjnej formuły rozpoczynającej pomorski sezon żeglarski 2020.

Wcześniej, bo  w środę 17 czerwca, na portalu Żeglarski.info, pokazany zostanie film dokumentalny poświęcony komandorowi Bolesławowi Romanowskiemu, zrealizowany specjalnie na okazję odsłonięcia jego tablicy w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W poniedziałek, 22 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wygłoszona zostanie prelekcja o legendarnym podwodniaku.

 

Bolesław Romanowski

Urodził się 21 marca 1910 r., a zmarł 12 sierpnia 1968 r. Był komandorem Marynarki Wojennej, wychowawcą młodzieży i działaczem żeglarskim. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych: Wilk, Jastrząb i Dzik. Po wojnie był represjonowany. W 1957 r. jednogłośnie został wybrany przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1961 r. został pierwszym kapitanem harcerskiego żaglowca Zawisza Czarny, drugiej jednostki o tym imieniu. Należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica, którego był współzałożycielem.

 

Henryk Fronczak

Urodził się 16 sierpnia 1898 r., a zmarł 4 kwietnia 1981 r. Był olimpijczykiem, żołnierzem Armii Krajowej i wybitnym działaczem żeglarskim. W pierwszej połowie lat 20. XX w. uprawiał wioślarstwo i był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. Później poświęcił się żeglarstwu, pływając m.in. z generałem Mariuszem Zaruskim. Podczas II wojny światowej brał udział w konspiracji, m.in. w kontrwywiadzie Komendy Głównej ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim oraz prowadził podziemną działalność żeglarską. Od 1945 r. pracował organizacyjnie, m.in. jako wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Yacht Klubu Polski.

Henryk Fronczak. Fot. archiwum rodzinne

Henryk Fronczak. Fot. archiwum rodzinne

 

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.