Aktualności

Batalia napoleońska w Będominie

$image_alt
Rekonstrukcja batalii napoleońskiej. Fot. mat. prasowe MNG

Po blisko 40 latach działalności w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, 22 sierpnia 2015 r. zostanie otwarta nowa ekspozycja stała. Jej uroczystemu otwarciu towarzyszyć będzie rekonstrukcja historyczna „Batalia napoleońska – Będomin 2015".

Ekspozycja będzie podzielona na dwie części: „Józef Wybicki i jego czasy" oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego". Wątkiem łączącym jest historia Mazurka Dąbrowskiego od jego powstania jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie mazurka hymnem narodowym, aż po czasy II wojny światowej, PRL i współczesność.

Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi umożliwiło stworzenie wielowątkowej narracji, ciekawej dla zwiedzających w różnym wieku. W Muzeum Hymnu Narodowego będzie można m.in. spotkać mieszkańców dworku Wybickich w zrekonstruowanych strojach z epoki.

Nowa ekspozycja stała została wzbogacona o eksponaty pozyskane z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzięki nim prezentacja realiów epoki, w której żył i tworzył Józef Wybicki, jest historycznie bardziej spójna.

Uzupełnieniem nowych wystaw stałych jest ekspozycja „Polskie symbole narodowe", prezentująca herb Rzeczypospolitej Polskiej, barwy narodowe oraz polskiego orła wojskowego.

Patronat honorowy:

 • minister kultury i dziedzictwa narodowego
 • marszałek województwa pomorskiego

Rekonstrukcja batalii napoleońskiej

W 1806 r. na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska, przynosząc jej mieszkańcom nadzieję na odbudowę niepodległego państwa. W listopadzie tamtego roku została wydana odezwa do Polaków wzywająca ich do powstania i zbrojnego odzyskania utraconej ojczyzny. Jej autorami byli gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki – twórca hymnu narodowego.

Józef Wybicki razem z gen. Dąbrowskim byli aktywnymi uczestnikami kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich w latach 1807–1812. Już z końcem 1806 i na początku 1807 r. świeżo sformowane jednostki polskie wraz z armią francuską wzięły udział w walce z oddziałami pruskimi i wojskiem rosyjskim na lewym brzegu Wisły, a także oblegały i zdobywały Gdańsk. Wydarzenia te otworzyły jeden z najbardziej heroicznych, ale i tragicznych epizodów w dziejach naszego kraju – okres Księstwa Warszawskiego.

Nawiązując do tamtych wydarzeń, Muzeum Narodowe w Gdańsku przy współpracy z Urzędem Gminy w Nowej Karczmie, Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Starostwem Powiatowym w Kościerzynie już po raz 10. organizuje na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie widowisko „Batalia napoleońska – Będomin 2015".

Impreza w ciekawej i przystępnej formie rekonstruuje te historyczne wydarzenia. Będzie miała formę biwaku historycznego z udziałem miłośników epoki napoleońskiej, którzy z ogromną starannością o detale zrekonstruują historyczne realia, wcielając się w role żołnierzy polskich, rosyjskich i pruskich. Poza tym, założą tu obóz z historycznymi namiotami i wyposażeniem, gdzie przez cały czas trwania imprezy będą mieszkać, odtwarzając warunki bytowe, w jakich żyli żołnierze okresu wojen napoleońskich. Dzięki temu publiczność będzie miała możliwość poznania warunków codziennego życia żołnierzy, a także poznaniem zasad działania sądu wojennego i szpitala polowego. Po raz pierwszy będzie też okazja zobaczenia, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców szlacheckiego dworku na Kaszubach.

Wstęp – bezpłatny

Patronat honorowy: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Batalia napoleońska – Będomin 2015

 • wernisaż wystawy – 22 sierpnia 2015 r., sobota, godz. 12.00
 • wystawa czynna:
  wtorek–sobota, godz.  9.00–16.00
  niedziele i święta, godz. 10.00–16.00

Muzeum Hymnu Narodowego
Będomin 16
83–422 Nowy Barkoczyn

Bilety:

 • uczniowie i studenci do 26 r.ż. – 1 zł
 • ulgowy – 3 zł
 • normalny – 7 zł
 • rodzinny – 15 zł

Bilet uprawnia do zwiedzania wszystkich wystaw stałych w Muzeum Hymnu Narodowego. Więcej o cenach biletów: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Program batalii, 22 sierpnia 2015 r., sobota, oficjalne rozpoczęcie widowiska o godz. 9.00

godz. 7.30–11.00 – Służba patrolowa
godz. 11.00 – Apel garnizonu, odprawa
godz. 11.30 – Służba patrolowa – zwiady
godz. 12.00–14.15 – Sceny z życia obozowego
godz. 14.45 – Pokaz działań wojskowych służb medycznych
godz. 15.30 – Musztra piechoty Księstwa Warszawskiego
godz. 17.0017.30 – Sceny historyczne – sąd wojenny, zwiady
godz. 18.00 – Inscenizacja batalii

Wstęp – bezpłatny

 

Opr. BMG

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności