Aktualności

Bardzo wąsaty gdyński listopad

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/Syda_Productions

Gdynia znów zapuszcza wąsy. Ich gigantyczny, trójwymiarowy wzorzec stoi przed Gdynia InfoBox. Tym samym miasto już po raz trzeci włącza się do światowej akcji Movember, wzmacniającej świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, raka prostaty, raka jąder i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.

Projekt ma wyjątkowych ambasadorów, wśród których są między innymi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i jego zastępcy: Marek Stępa Michał Guć oraz projektant Mirosław Trymbulak. Wszyscy panowie na potrzeby kampanii zrezygnowali z zarostu, który nosili od pewnego czasu. 
Do zacnego grona mężczyzn promujących Movember dołączyli także zawodnicy Rugby Club Arka Gdynia, dr Lech Stachurski, ordynator urologii Szpitala Miejskiego w Gdyni, Piotr Skrzynecki, architekt, urbanista, Łukasz Skrzycki, mistrz Polski w Żeglarstwie Klasa 505, Marek Ciszewski, dyrektor Centrum Handlowego Riviera oraz Piotr Witkowski, aktor Teatru Wybrzeże
Gdyńska odsłona Movembera odbywa się w ramach kampanii Odważni Wygrywają. Zapuszczanie i eksponowanie pięknych wąsów w tym roku będzie szczególnie zwracać uwagę na profilaktykę raka jąder. 

Ten nowotwór jest najczęściej diagnozowanym rakiem w grupie młodych mężczyzn w wieku 17-35 lat – mówi Małgorzata Marmajewska, prezes fundacji Gdyński Most Nadziei. – Rak ten posiada najwyższy wynik wyleczalności pod warunkiem wczesnego wykrycia. Bardzo mocno podkreślamy, że systematyczne samobadanie jest najskuteczniejszą metodą wykrywania jakichkolwiek nieprawidłowości w ciele, a rak jąder wcześnie zdiagnozowany daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie – dodaje Marmajewska. 
Form wsparcia jest wiele: wąsy można zapuszczać, przykleić, lub dorysować. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. – Wierzymy, że im więcej wąsów w Gdyni, im więcej osób będzie zwracało na nie uwagę, wejdzie na stronę akcji czy profil na facebooku, tym silniej utkwi im w świadomości konieczność zajęcia się swoim zdrowiem – mówi Małgorzata Marmajewska. – W tym miesiącu na ulicach Gdyni zobaczymy ponownie wąsate trolejbusy, wąsy zapuszczą także SKM-ki, znów w kwietnikach na ulicy Świętojańskiej wyrosną wąsy, a na masztach powiewać będą flagi przypominające o akcji. Także u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego, czyli na skwerku przed Gdynia InfoBox powstała gigantyczna instalacja wąsów 3D.
To jedna z najbardziej pogodnych i uśmiechniętych kampanii społecznych w Gdyni, zwracająca jednocześnie uwagę na istotny problem. Gdyby porównać poziom świadomości profilaktyki  nowotworowej kobiet i mężczyzn, to ze smutkiem trzeba stwierdzić, że panowie są bardziej oporni w tej materii – zauważa prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Gdyński Movember

Celem akcji jest edukacja dotycząca regularnego samobadania. Mocnym akcentem tegorocznego Movembera są bezpłatne konsultacje urologiczne dla mężczyzn realizowane w dwóch placówkach medycznych na terenie Gdyni: w Lekarskiej Spółdzielni Pracy w Gdyni oraz Centrum USG i Lekarze Specjaliści Diagnoson. Do tej pory żadna akcja nie uwzględniała tego typu pomocy w formie badań bez skierowania. Aby wziąć udział w konsultacjach, należy zarejestrować się telefonicznie pod nr tel. 58 661 94 56.
 
Więcej informacji:

 

 
Fundacja Gdyński Most Nadziei działa od 2006 r. Jest jedyną fundacją niosącą pomoc i wsparcie psychologiczne mieszkańcom Gdyni w oparciu o ogólnopolski program „Akademia walki  z rakiem". Podstawowym celem fundacji jest merytoryczne, informacyjne  oraz psychologiczne wsparcie osób chorych onkologicznie oraz ich bliskich, zapewniając realną pomoc prozdrowotną. 
 
Kampania Odważni Wygrywają, w ramach której organizowany jest Movember Gdynia, to całoroczne działania wspierające profilaktykę raka jądra. Objęta jest patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, a realizowana od 2009 r. przy współpracy z Gdynią. W 2011 r. fundacja za realizację kampanii otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie Gdynia bez barier, a w 2012 wyróżnienie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego.

Oprac. AK

view szablon artykułu