Aktualności

Bach i koncert oratoryjny

$image_alt
Marcela Wierzbicka, fot. mat. prasowe filharmonii

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, 22 maja 2015 r. odbędzie się koncert oratoryjny z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha. W programie „Magnificat" BWV 243 J.S. Bacha i „Te Deum" J. Haydna.

 

 

Wykonawcy:

  • Bohdan Jarmołowicz  dyrygent
  • Marcela Wierzbicka  sopran
  • Lilianna Zalesińska  alt 
  • Krzysztof Zimny  tenor
  • Sławomir Kowalewski - bas
  • Chór Politechniki Gdańskiej przygotowany przez Mariusza Mroza
  • Chór Akademii Pomorskiej Iuventus Cantans, przygotowany przez Tadeusza Formelę
  • Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku

Marcela Wierzbicka – sopran
Studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak. W 2009 r. brała udział w I Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku. Na estradzie debiutowała śpiewając arię Zuzanny z opery „Wesele Figara" W.A. Mozarta wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, zaś jej debiut sceniczny miał miejsce podczas V Międzynarodowego Operowego Forum Młodych, towarzyszącemu XX Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Wystąpiła tam w partii Carmeli w operze Manuela de Falli „La vida breve". W swym repertuarze ma wiele dzieł oratoryjnych, prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując w kraju i za granicą.

 Lilianna Zalesińska
 Fot. Sebastian Grzywa 

Lilianna Zalesińska – mezzosopran
Ma w swoim dorobku występy w różnorodnym repertuarze w całej Europie, zarówno z dużymi orkiestrami, jak i składem kameralnym. Brała udział m.in. w koncertach oratoryjnych z okazji Roku Haydna we Francji, Roku Mahlera w Polsce, z orkiestrą NOSPR, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Podkarpackiej i Filharmonii Narodowej. Brała udział w wystawieniach wielu utworów współczesnych, w tym światowych prapremierach, m. in. podczas festiwali organizowanych przez ISCM na prestiżowych scenach. W ostatnim czasie utwory dla niej skomponowali Alicja Gronau, Monika Kędziora i Artur Zagajewski. Lilianna Zalesińska jest laureatką polskich i zagranicznych konkursów wokalnych. Na scenie operowej debiutowała dzięki wygranej w konkursie Opery Kameralnej w Rheinsberg (Niemcy), w pierwszej niemieckojęzycznej inscenizacji opery G.F. Haendla „Ottone". Pokłosiem tego występu było zaproszenie śpiewaczki do pierwszego od 1827 r. wystawienia opery belcanto G. Balducciego „Boabdil  Re di Granata" (Niemcy).

Krzysztof Zimny – tenor
Student IV roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim. Pracownik Opery Nova w Bydgoszczy. Solista Wyrzyskiego Chóru Męskiego oraz Wyrzyskiego Chóru Kameralnego Canto pod dyrekcją dr Piotra Jańczaka. Stale działa w dziedzinie muzyki klasycznej podejmując się realizacji ciekawych projektów.

Sławomir Kowalewski – bas

​  Sławomir Kowalewski
 Fot. mat. prasowe filharmonii

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Student na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczył czterokrotnie w corocznych kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Feliksa Widerę w Krynicy Zdroju oraz w mistrzowskich kursach wokalnych. Jest laureatem nagrody specjalnej VIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej Złote Głosy w Warszawie oraz finalistą XIV Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego „W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej" w Katowicach. W 2013 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej. Na scenie zadebiutował występując w roli pułkownika Ollendorfa w akademickim wykonaniu operetki Karla Millöckera „Der Bettelstudent", a rok później wcielił się w postać Arsamenesa w akademickim wykonaniu opery G. F. Hendla „Xerxes". Jego najnowszym osiągnięciem jest kreacja tytułowej postaci w operze Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego zaprezentowana w ramach Operowego Forum Młodych w Bydgoszczy w kwietniu 2015 roku.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

 Koncert oratoryjny z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha
22 maja 2015 r., piątek, godz. 20.15
kościół Mariacki
plac Stary Rynek
Słupsk

Bilety:

  • normalny – 25 zł
  • ulgowy – 20 zł

do nabycia w kasie filharmonii

Więcej: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica 

 

 

 

 

 

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości