Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ad3a8f0f-8837-4554-b668-9442795742c9.jpg Artysta, co ma dwa zawody i dwie miłości. Zobacz sportowe plakaty w Historycznym

Artysta, co ma dwa zawody i dwie miłości. Zobacz sportowe plakaty w Historycznym

Luigi Castiglioni, Votre Solidarité

Luigi Castiglioni, dokonał rewolucji w dziedzinie plakatu sportowego. Jego nowa koncepcja plakatu polegała na wprowadzeniu do afisza obiektu symbolicznego, gestu będącego wizualną metaforą danej dyscypliny sportowej. Wystawę, prezentującą 60 plakatów, można oglądać do 7 maja 2017 r.

 

– Mam dwa zawody, a nawet dwie miłości: malarstwo i plakat – mówił Luigi Castiglioni, światowej sławy artysta. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Castiglioni dokonał rewolucji w dziedzinie plakatu sportowego. Jako pasjonat sportu, przetworzył na język sztuki swoje postrzeganie dyscyplin i ludzi sportu. Większość z jego dzieł weszła do kanonu plakatu światowego. Castiglioniego określano mianem poety sportu. Tworzył plakaty pełne życia i koloru. Jego styl cechuje wyjątkowa zdolność łączenia malarskiej swobody z wyrazistością graficznego znaku.

 

Początki plakatu sportowego Castiglioniego

Swój pierwszy plakat sportowy stworzył w czerwcu 1972 r. Praca z okazji walki bokserskiej między Monzonem a Bouttierem zapoczątkowała nowy, rewolucyjny styl komunikacji plakatowej. Afisz przedstawiał dwie ogromne rękawice na tle kryształowych kropli, rodzaj znaku rozpoznawczego, który powtarzał się później we wszystkich jego kompozycjach. Omal nie został on odrzucony, tak bardzo przeciwstawiał się utartym koncepcjom.

Od tego czasu rozpoczyna się era Castiglioniego, który podróżując po całym świecie, ilustrował najważniejsze wydarzenia i dyscypliny sportowe. Projektował m.in. dla boksu, koszykówki, siatkówki i golfa, piłki nożnej i tenisa, wyścigów konnych i samochodowych. Malował plakaty o tematyce kolarskiej i lekkoatletycznej.

 

Wizja artystyczna rywalizacji sportowej

Castiglioni miał własną wizję rywalizacji sportowej. Jego prace – nawet te o boksie – nie są brutalne, przeciwnie, wręcz delikatne. Sam artysta tak tłumaczy swą koncepcję: Ukazywanie poświęcenia jest zbyteczne. Wiadomo, że jest ono nieodłącznym elementem sportu. Jeśli ukazywałbym lekkoatletę osuwającego się bez sił na mecie maratonu, miałbym wrażenie, że jestem jasnowidzem lub sadystą.

 

Luigi Castiglioni i Polacy

Dla Polaków Luigi Castiglioni jest postacią szczególnie bliską dzięki zaangażowaniu, z jakim włączył się w dzieło pomocy Polsce, w okresie stanu wojennego i w czasie przemian ustrojowych roku 1989. W 1982 r. stworzył pierwszy plakat dla Polski z hasłem: „Votre Solidarité”. Mała formatem praca stała się wielkim dziełem w historii sztuki i zyskała sławę praktycznie na całym świecie. W sposób symboliczny i zarazem poetycki, artysta przedstawił dramat wprowadzenia stanu wojennego, pokazując z profilu młodą twarz kobiety roniącą krwawe łzy nad mapą Polski. Plakat był znakiem bliskości i współpracy Francuzów z Polakami oraz symboliczną cegiełką, ze sprzedaży której pozyskiwano środki na potrzeby „Solidarności”. Dla wielu Europejczyków stał się kultowy, polityczny i symboliczny. Castiglioni pokazał, jak artystycznie reagować i inspirować wolny świat do sprzeciwu wobec narzucania Polakom przemocy stanu wojennego. W 1990 r. artysta stworzył kolejne dwie prace dla naszego kraju: „Polska Solidarność 1980-1990″ oraz  „Zawody Solidarności – Sierpień 1990″.

 

  • Luigi Castiglioni – plakaty ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
  • 10 marca-7 maja 2017 r., od środy do niedzieli
  • Ratusz Głównego Miasta, Górna Sień
  • ul. Długa 46/47 w Gdańsku
  • aby zobaczyć ekspozycję, należy zakupić bilet uprawniający do zwiedzania Ratusza Głównego Miasta Gdańska
  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.