Aktualności

Artyści-emigranci: Rybczyński

$image_alt
Fot. materiały prasowe ME w Gdyni

Laureat Oscara, król innowacji, pionier technologii High Definition, twórca Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Bohaterem kolejnego spotkania w cyklu „Za granicą sztuki" będzie Zbigniew Rybczyński – wybitny polski reżyser, który zrewolucjonizował Hollywood. O jego życiu i twórczości, w środę, 11 marca 2015 r., opowie prof. Paweł Sitkiewicz, historyk kina i kultury masowej z Uniwersytetu Gdańskiego. Zaprasza Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zbigniew Rybczyński od ponad czterdziestu lat przekracza tradycyjne granice sztuki. Już na studiach operatorskich w łódzkiej filmówce rozpoczął eksperymenty z obrazem, dźwiękiem i animacją, które kontynuował jako autor najbardziej nowatorskich filmów krótkometrażowych w historii polskiego kina. Prawie połowę życia spędził na emigracji w USA i Europie Zachodniej, gdzie zdobył uznanie jako niestrudzony innowator w dziedzinie filmu, telewizji i nowych mediów, właściciel studia Zbig Vision i pedagog kilku prestiżowych uczelni. Jedni pamiętają go jako mistrza  polskiej animacji i zdobywcę Oscara za „Tango", inni jako autora teledysków dla światowych gwiazd muzyki oraz pioniera wielu technik audiowizualnych. Ale to tylko fragment portretu. Biografia Rybczyńskiego to przedziwny splot sztuki, polityki i show-biznesu.  

„Tango". Fot. materiały prasowe ME w Gdyni „Tango"
Fot. materiały Prasowe ME w Gdyni

Paweł Sitkiewicz – historyk kina i kultury masowej, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się głównie animacją, komiksem i przedwojennym filmem, a także korespondencją sztuk. Autor książek „Małe wielkie kino" (2009), „Polska szkoła animacji" (2011) oraz „Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce" (2012).

Wykłady „Za granicą sztuki"
Do czerwca 2015 r. odbędą się jeszcze:

  • 8 kwietnia – Piotr Uklański (1968), dr Łukasz Ronduda, CSW Warszawa
  • 18 czerwca – Krzysztof Bednarski (1953), prof. Waldemar Baraniewski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Za granicą sztuki
Oj! Nie mogę się zatrzymać! Zbigniew Rybczyński
—————————————————————————————

  • 11 marca 2015 r.
  • godz. 17.30
  • Gdynia Infobox
  • ul. Świętojańska 30

Zobacz również:

 

Wykłady Za granicą sztuki - Zbigniew Rybczyński

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości