Aktualności

Arcydzieła muzyki symfonicznej

$image_alt
Fot. mat. prasowe filharmonii

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, 24 kwietnia 2015 r. będzie miał miejsce koncert dyplomowy „Arcydzieła muzyki symfonicznej". W programie utwory R. Addinsella, „Koncert warszawski" i A. Dworzaka, „VII Symfonia d-moll" oraz „Tańce słowiańskie".

 

Wykonwacy:

  • Anna Szałucka – fortepian
  • Matylda Maja Rogowska – fortepian
  • Wojciech Kowalewski – dyrygent
  • Szymon Stec – dyrygent
  • Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku

Wojciech Kowalewski. Fot. mat. prasowe filharmonii Wojciech Kowalewski
 Fot. mat. prasowe filharmonii

Wojciech Kowalewski  kompozytor, aranżer, teoretyk muzyki i dyrygent. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I stopnia w Miastku. Jako saksofonista był laureatem kilkunastu konkursów na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach, warsztatach i kursach prowadzonych przez najwybitniejszych instrumentalistów i pedagogów. Kontynuował naukę gry na saksofonie w średniej szkole muzycznej w Słupsku. W szkole muzycznej drugiego stopnia zainteresował się także kompozycją oraz dyrygenturą, początkowo chóralistyką, później także dyrygenturą symfoniczną. W 2009 r. przygotował zespół Kantele do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, gdzie chór wyśpiewał Srebrny Kamerton. Współpracował także z wieloma młodymi wokalistami występując na kilkunastu przeglądach i festiwalach. Otrzymał m. in. specjalną nagrodę indywidualną dla najlepszego akompaniatora na Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i Poezji Śpiewanej. W roku 2010 zorganizował Słupski Konkurs Chopinowski, a także był autorem aranżacji związanych z miejskimi obchodami 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Od 2005 roku współpracuje z Oskarem Frydrychem w duo kompozytorsko-producenckim Soundbusters. W maju 2014 r. powołał do życia chór kameralny gdańskiej Akademii Muzycznej, którego jest kierownikiem artystycznym. Studia licencjackie z zakresu dyrygentury ukończył w klasie prof. Rafała Jacka Delekty. Studia magisterskie kończy w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt.

Szymon Stec. Fot. mat. prasowe filharmonii Szymon Stec
 Fot. mat. prasowe filharmonii

Szymon Stec – ur. 17 lipca 1990 r. w Warszawie. Student II roku II stopnia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studia I stopnia ukończył z wyróżnieniem, a w roku akademickim 2013/14 odbył roczne stypendium w Universitat fur Musik Und darstellende Kunst w Wiedniu. Umiejętności dyrygenckie doskonalił podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. We wrześniu 2014 r. był jedynym reprezentantem Polski oraz najmłodszym uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Bukareszcie. Współpracował z wieloma orkiestrami. Jest laureatem stypendium artystycznego marszałka województwa kujawsko-pomorskiego (2013, 2014), stypendium kulturalnego prezydenta Torunia (2014, 2015) oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów (2012, 2013, 2014). Oprócz zainteresowań muzycznych rozwija swoje umiejętności w innych dziedzinach sztuki, co zaowocowało nagrodami w konkursach literackich i fotograficznych.

 

Anna Szałucka. Fot. mat. prasowe filharmonii Anna Szałucka
 Fot. mat. prasowe filharmonii

Anna Szałucka – rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 7 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. W 2013 r. zdobyła w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Muzyczną edukację kontynuowała na Universität für Musik und Darnstellende Kunst w Wiedniu. Studiuje w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie. Jest laureatką II nagrody oraz Nagrody Specjalnej im. Jerzego Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymała tytuł laureata oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka The Jacob Barnes Piano Scholarship oraz konkursu The Worshipful Company of Musicians - Harriet Cohen Bach Prize w Londynie. Występowała we współpracy z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi i Wiener Beethovengesellschaft. Koncertowała z orkiestrą pod batutą m.in. Zygmunta Rycherta, Iana Hobsona oraz Jakuba Chrenowicza. Pasję muzyczną rozwijała na licznych kursach pianistycznych w klasie m.in. Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Jasińskiego, Alona Goldsteina, Pascala Devoyon, Yevgeny Sudbina. Otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Matylda Maja Rogowska. Fot. mat. prasowe filharmonii Matylda Maja Rogowska
 Fot. mat. prasowe filharmonii

Matylda Maja Rogowska – ur. 14.08.1990 r. w Olsztynie. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. W 2012 r. ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu i kameralistykę oraz naukę akompaniamentu. Od października 2014 r. jest studentką studiów licencjackich na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Muzycznej, Rytmiki i Jazzu, na kierunku Jazz i muzyka estradowa, o specjalności wokalistyka jazzowa. W grudniu 2014 r. otrzymała tytuł magistra w zakresie gry na fortepianie oraz w klasie kameralistyki. W 2000 r. zdobyła wyróżnienie na V Makroregionalnym Konkursie Fortepianowym w Suwałkach. Kilkakrotnie występowała na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (w latach 2001, 2003, 2006, 2008). Uczestniczyła także w Międzynarodowych Warsztatach Pianistycznych Idea, Obraz, Technika w Olsztynie w 2006 r. Uczestniczyła także w wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych, jest laureatką III nagrody w VIII Makroregionalnych Spotkaniach Zespołów Kameralnych Gdańsk 2007. Brała czynny udział w kursach mistrzowskich w ramach studiów prowadzonych przez wybitnych pianistów. Rozwija także swoje zainteresowania kameralistyką, oraz muzyką chóralną. Śpiewa w chórze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i chórze Zespołu Muzyki Dawnej Capella Gedanensis w Gdańsku.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Arcydzieła muzyki symfonicznej
24 kwietnia 2015 r., piątek, godz. 19.00
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
ul. Jana Pawła II
Słupsk

Więcej:

Bilety:

  • normalny – 25 zł
  • ulgowy – 20 zł

do nabycia w kasie Filharmonii

 

 

Opr. BMG

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości