Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f830a8d4-9deb-4318-9387-77b99a1c52ef.jpg Architektoniczna sensacja i muzyczna perełka. Nominowani do Fryderyków muzycy wystąpią w kościele na  gdańskiej Oruni

Architektoniczna sensacja i muzyczna perełka. Nominowani do Fryderyków muzycy wystąpią w kościele na gdańskiej Oruni

Emil Miszk

Po 2 latach prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych, będzie można posłuchać przepięknego brzmienia ponad 100-letnich organów. Koncert odbędzie się 3 lutego 2019 r. w kościele pw. Jana Bosko na gdańskiej Oruni.

 

Pełne brzmienie instrumentu Eduarda Witteka w salezjańskim kościele parafialnym zaprezentuje Andrzej Szadejko, który będzie towarzyszył sopranistce Bożenie Harasimowicz, na trąbce zagra Emil Miszk. Oryginalny, niezniszczony podczas II wojny światowej fragment historii Gdańska będzie można zobaczyć i posłuchać podczas koncertu w gdańskim kościele. W programie utwory A. Dworzaka, G. Rossiniego, S. Moniuszki, A. Szadejki, E. Miszka i innych.

 

108-letnie organy Eduarda Witteka 

W 1823 r. nadworny cesarski architekt Karl Friedrich Schinkel z Berlina zaprojektował neogotycki kościół. Znalazły w nim miejsce neoromantyczne organy pneumatyczne elbląskiej firmy Eduarda Witteka, w barokowej szafie, ufundowane w 1911 r. dla tutejszego kościoła przez rodzinę Hoene. Jednak historia obudowy, czyli szafy organowej z przepięknym prospektem, sięga roku 1749, kiedy po kolejnym kataklizmie wojennym jeden z najwybitniejszych ówczesnych organmistrzów europejskich Andreas Hildebrandt wybudował organy w kościele szpitalnym (Lazarethkirche) za murami Gdańska, który stał na miejscu dzisiejszego budynku dyrekcji PKP przy ul.  Dyrekcyjnej. Organy w kościele szpitalnym zostały zbudowane w 1749 r. w gdańskim warsztacie Andreasa Hildebrandta, jednego z najważniejszych XVIII-wiecznych budowniczych organów w Środkowej Europie. Szafa organowa została przeniesiona do oruńskiej świątyni w 1824 roku. Prospekt organów oruńskich jest jedynym zachowanym zabytkiem ruchomym z tego kościoła. Na początku XIX w. organmistrz Ahrendt przeniósł szafę ze zniszczonego kościółka na Orunię i wybudował w nim nowy instrument, ponownie wymieniony na początku wieku XX. Organy zostały poważnie zniszczone w czasach powojennych podczas napraw przez nie zawsze wykształconych organmistrzów. W 2016 r. z inicjatywy proboszcza księdza Mariusza Słomińskiego rozpoczął się proces renowacji i częściowej rekonstrukcji. W trakcie prac konserwatorskich odkryto właściwego autora szafy organowej oraz przywrócono oryginalne wybarwienie poszczególnych elementów obudowy pochodzących z różnych okresów. Przywrócono w najmniejszych detalach stan instrumentu sprzed 108 lat. Jest to jedyny w pełni sprawny instrument neoromantyczny w całej aglomeracji gdańskiej.

 

Bożena Harasimowicz 

Studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej (1989). Nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2005) i Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2011). W lipcu 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach, Ady Sari w Nowym Sączu, Międzynarodowego Konkursu im. J.S. Bacha  w Lipsku, ARD w Monachium, Ferruccio Tagliavini w Austrii, Mirjam Hellin w Helsinkach.

 

Emil Miszk 

Trębacz, kompozytor, aranżer. Naukę gry na trąbce rozpoczął w 1998 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku. Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii – z jednej strony, przynależność do tradycji, z drugiej, totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami, jak Leszek Kułakowski, Sławek Jaskułke, Tymon Tymański czy Wojtek Mazolewski. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Dominik Bukowski Quartet, Critical Level Piotra Kułakowskiego, Michał Bąk Quartetto, Kamil Piotrowicz Sextet czy kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Andrzej Szadejko

Kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Laureat i stypendysta wielu konkursów organowych i organizacji w Polsce i za granicą. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym odznaczenie Zasłużony Kulturze Polskiej, Pomorską  Nagrodę Artystyczną, Nagrodę Pro Trinitatis, Honorową Nagrodę GTPS. Od 1994 r. regularnie koncertuje w Polsce,  Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Jego kompozycje organowe miały swoje premiery w wielu krajach europejskich. Sprawował nadzór merytoryczny nad odbudową historycznych organów, m.in. Mertena Friese (1618) w kościele Franciszkanów w Gdańsku. Jest szefem i założycielem zespołu Goldberg Baroque Ensamble. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 19 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i zagranicznych wielokrotnie nominowanych do nagrody Fryderyka. Jest szefem artystycznym serii Musica Baltica w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor licznych opracowań naukowych, popularnonaukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych.

 

Oruńskie koncerty

  • inauguracja: 3 lutego 2019 r., niedziela, godz. 19.30
  • kościół parafialny pw. Świętego Jana Bosko
  • ul. Gościnna 15
  • Gdańsk-Orunia
  • wstęp – wolny

Wykonawcy:

  • Bożena Harasymowicz – sopran
  • Emil Miszk – trąbka
  • Andrzej Szadejko – organy

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.