Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f7d7d769-c375-457b-97b9-cb1c50595326.jpg Architekt i malarz muzyki, góral, krakus i obywatel świata. Różne oblicza Jana Kantego Pawluśkiewicza

Architekt i malarz muzyki, góral, krakus i obywatel świata. Różne oblicza Jana Kantego Pawluśkiewicza

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Muzyka instrumentalna z filmu „Papusza", piosenki z filmów: „Wodzirej", „Mała Vilma" i z płyty „Consensus". Ekspozycje – malarstwa Pawluśkiewicza i Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny".

 

Koncert „Muzyki filmowej i niefilmowej”, dwie wystawy – malarska artysty i o artyście. Filharmonię Kaszubską, 21 listopada 2018 r. zdominuje Jan Kanty Pawluśkiewicz.

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, współtwórca legendarnej grupy Anawa z Markiem Grechutą, a następnie Andrzejem Zauchą na czele. To kompozytor wielu znanych piosenek z repertuaru Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy czy Marka Grechuty oraz twórca dużych form muzycznych, m.in. „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy”, musicalu „Szalona lokomotywa”.

Artysta to także laureat Mateusza – nagrody Programu 3 Polskiego Radia. W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3, napisała: Architekt i malarz muzyki. Góral, Krakus, Obywatel Świata. W jego „Korowodzie” znajdziemy Nieszpory i Harfy, Teatr i Piwnicę, Operę i Musical, Film i Filharmonię. Muzyk jak najbardziej Poważny.

 

Malarstwo

Nie każdy wie, że zajmuje się także malarstwem. Jak sam twierdzi – maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

 

Koncert

W Filharmonii Kaszubskiej będzie można wysłuchać koncertu „Muzyka filmowa i niefilmowa”. Krakowski kompozytor zabierze publiczność w podróż po rozległych meandrach swojej twórczości. Zapraszając do współpracy świetnych muzyków – jazzmanów, „piwniczan”, członków ostatniego składu Anawa – zaproponuje m.in. brawurowe, wirtuozowskie wykonanie utworów z nagrodzonej Złotym Lwem podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ścieżki dźwiękowej z filmu „Papusza”.

W programie nie zabraknie również znakomitych piosenek skomponowanych przez Pawluśkiewicza, który wystąpi na koncercie i kilka z nich śpiewa. Razem z nim wystąpią Hanna Banaszak, Marta Honzatko i Maciej Lipina. Publiczność usłyszy m. in. „Serce” z repertuaru Grechuty, piosenki z kultowego filmu „Wodzirej”, ale także „Nie przerywajcie zabawy” czy „Linoskoczka” z albumu „Anawa”, które z legendarnym zespołem kierowanym przez Pawluśkiewicza w 1973 r. zaśpiewał Andrzej Zaucha.

 

Wystawy

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy – w Galerii Filharmonii Kaszubskiej „Voyage” Jana Kantego Pawluśkiewicza. To ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu „Sensy – Byty – Mary”, ale też najnowszych, z cykli: „Eteryczny realizm” i „Pheniben”. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

W foyer filharmonii przygotowano wystawę Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny”. Edward Grzegorz stwierdził, jako portrecista, że Jan Kanty to znakomity model w portrecie reportażowym, a jego osobowość i wszechstronność w sztuce bardzo go inspiruje. Był to początek projektu, który został zrealizowany w trakcie kolejnych wernisaży, przez 11 ostatnich lat. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć, z których wybrano 19. Udowadniają one, że Jan Kanty jest graficzny, muzyczny, architektoniczny, plastyczny, mimiczny, tajemniczy, a na pewno fotograficzny.

 

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz – koncert i wystawy

  • 21 listopada 2018 r., środa, godz. 19
  • wernisaż wystawy – 20 listopada 2018 r., godz. 17.00
  • Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury
  • ul.  Jana III Sobieskiego 255
  • Wejherowo
  • bilety: 109-79 zł

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.