Aktualności

Archeologiczny zabytek września

$image_alt
Fot. mat. prasowe muzeum

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza 26 września 2015 r. na prezentację zabytku w ramach cyklu „Zabytek miesiąca" Nadchodzący weekend to także okazja dla seniorów na bezpłatny wstęp do Oddziałów Muzeum. Wstęp – wolny.

Naczynia gliniane i ich fragmenty należą do najczęściej odkrywanych zabytków archeologicznych na osadach i cmentarzyskach pradziejowych. Ceramika naczyniowa jest podstawą wielu klasyfikacji kulturowych i chronologicznych w archeologii. Naczynia odkrywane na nadmorskich osadach z okresu neolitu, czyli epoki kamienia (IV-II tys. p.n.e.) cechuje różnorodność form i ornamentów. Występują duże naczynia zasobowe, puchary, kubki, misy i naczynia rynienkowate. Do rzadkich znalezisk należą naczynia miniaturowe.

Jednym z takich okazów jest naczynie odkryte w reliktach chaty słupowej na osadzie łowców fok w Rzucewie koło Pucka. Znalezione zostało wśród licznych fragmentów dużych naczyń glinianych i narzędzi krzemiennych. Zostało wykonane ręcznie z jednego kawałka gliny i uformowane na kształt półkuli. Wymiary naczynia wynoszą odpowiednio: wysokość – 3,5 cm, szerokość przy krawędzi wylewu – 4,7cm, waga – 47 gramów. Ścianki naczynia są  bardzo cienkie, mają ok. 5 mm grubości. Powierzchnia zewnętrzna została starannie wygładzona. Na ściankach wewnętrznych widoczne są drobne okruchy tłuczonych kamieni, dodawanych do gliny jako domieszka. W dnie naczynia znajduje się mały, celowo wykonany, otwór.

Naczynia miniaturowe o pełnych dnach znajdowane były kilkakrotnie na osadach z okresu neolitu. Występują one także w dziecięcych grobach szkieletowych pochodzących z początków II tys. p.n.e., m. in. na Łotwie, w Małopolsce i na Mazurach.

Przeznaczenie naczynka pozostaje nadal nieznane. Być może używane było jako lejek, a może przeznaczone było do nieznanych nam praktyk magicznych.

Obecnie okaz ten należy do najmniejszych naczyń glinianych znajdujących się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, dołączając się do ogólnopolskiej akcji „60+ kultura", oferuje seniorom w dniach 26-27 września 2015 r. bezpłatny wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum, zarówno na wystawy stałe jak i czasowe.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Zabytek miesiąca – wrzesień
Miniaturowe naczynie gliniane z epoki kamienia z Osady Łowców Fok w Rzucewie
26 września 2015 r., sobota, godz. 12.00
Muzeum Archeologiczne
Dom Przyrodników
ul. Mariacka 25/26
Gdańsk

Wstęp – wolny

Zobacz: Muzeum Archeologiczne

Opr. BMG

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności