Aktualności

Akcja społeczna „Czadostop!”

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Wraz z początkiem sezonu grzewczego rozpoczęła się społeczna akcja edukacyjno-informacyjna „Czadostop!". Celem inicjatywy jest propagowanie wiedzy na temat czadu oraz konsekwencji wynikających z niewłaściwej eksploatacji urządzeń, które mogą emitować tlenek węgla. Akcję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

„Cichy zabójca" lub „nie dla czadu" to nie tylko slogany pojawiające się corocznie w okresie jesiennym, to apel do rozsądku całego społeczeństwa. Według statystyk 3/4 dorosłych Polaków jest nieświadomych zagrożeń związanych z emisją czadu, co w konsekwencji odzwierciedla zatrważająca liczba zatruć śmiertelnych. Każdego roku czad zabija całe rodziny, zatruwa tysiące osób. Można temu zaradzić. Wystarczy pięć minut na poznanie czadu i metod zabezpieczenia przed nim domu.

Tlenek węgla (czad) jest śmiertelną trucizną dla każdego organizmu, który używa hemoglobiny do transportu tlenu. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Tam wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen (w wyniku czego powstaje karboksyhemoglobina), blokując tym samym dopływ tlenu do organizmu.

Ponieważ organizm człowieka używa właśnie hemoglobiny do transportu tlenu, zagrożenie dotyczy nas wszystkich. Na działanie tlenku węgla narażona jest każda osoba przebywająca w środowisku nim skażonym, jednak efekty działania czadu, przy takim samym stężeniu, mogą się różnić między innymi ze względu na wiek czy stan zdrowia.

Do grupy największego ryzyka należą:

  • noworodki i niemowlaki – obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina, do zatrucia może dojść znacznie szybciej, niż u osoby dorosłej;
  • dzieci – są bardziej wrażliwe na działanie tlenku węgla ze względu na większą częstość oddechów w porównaniu z osobami dorosłymi, a także szybszy metabolizm;
  • kobiety ciężarne – nawet niewielkie stężenie tlenku węgla, które dostało się do organizmu kobiety ciężarnej, może doprowadzić do powikłań ciążowych, uszkodzenia a nawet śmierci płodu;
  • osoby w podeszłym wieku;
  • osoby z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego.

W dwóch ostatnich grupach zagrożenie jest zwiększone, ponieważ ich organizmy są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym wypadku tlenku węgla. Na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają bowiem uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia (serce) i ośrodkowy układ nerwowy (mózg).

U osób w podeszłym wieku i osób z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego dostarczanie tlenu do organizmu jest mniej wydajne niż u osoby młodej i zdrowej, dlatego też już niewielka ilość tlenku węgla w powietrzu może spowodować poważne uszkodzenia tych organów, a nawet śmierć.

Cięższym zatruciom ulegają także osoby wykonujące prace związane z dużym wysiłkiem fizycznym, które znacznie szybciej, niż podczas odpoczynku, ze względu na zwiększoną częstość i głębokość oddechu, pochłaniają dawki trujące, a nawet śmiertelne.

Akcja Czadostop - plakatKolejną grupą zwiększonego ryzyka są osoby palące papierosy oraz osoby nadużywające alkoholu. Przyjmuje się, że ilość tlenku węgla we krwi (karboksyhemoglobina), bez uszczerbku dla zdrowia,  standardowo wynosi 1,5 proc., a u dorosłego człowieka może wahać się od 1 do 5 proc. Natomiast u osoby palącej papierosy jest to 10 proc., a właśnie już od takiej wartości zaczyna się lekkie zatrucie czadem. Należy przy tym zaznaczyć, że zagrożenie to wynika nie tylko z palenia papierosów, ale także z palenia np. fajki wodnej (według najnowszych badań, jedna sesja z fajką wodną podnosiła stężenie tlenku węgla w organizmie palacza co najmniej cztery do pięciu razy bardziej niż wypalenie papierosa). Również zagrożenie zatrucia czadem dla osób nadużywających wysokoprocentowych trunków jest większe, ponieważ tlenek węgla łatwo i szybko wiąże się z alkoholem.

Zobacz również:
Co się dzieje z ciałem podczas zatrucia czadem
Najczęstsze przyczyny zatruć czadem

Szczegółowe informacje znaleźć można na oficjalnej stronie akcji: www.czadostop.pl

Co robić w przypadku zatrucia czadem

——————————————————————————————
Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego:

  • Wnioskodawca: AdEngine Sp. z o.o.
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Środowiska i Rolnictwa (tel. 58 32 68 320)

Oprac. AK

view szablon artykułu