Aktualności

Akcja Łap za biust w Kościerzynie. Były porady, badania, joga i pamiątkowe zdjęcie [GALERIA]

Ludzie trzymający ramkę Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie
Akcja Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie. Fot. Agnieszka Bielawa ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

Bez skierowania i za darmo, ale czekając w kolejce, panie mogły skorzystać z konsultacji u onkologa. A jeśli lekarz stwierdził jakieś niepokojące objawy, kierował na badanie USG piersi. Natomiast na panów czekał urolog, który udzielał porad dotyczących raka prostaty i jąder. Chętnych było dużo. W sumie z konsultacji i badań skorzystało 86 osób, a 100 nauczyło się wyczuwać guzki w piersiach.

 

Akcję Łap za biust organizowały wspólnie samorząd województwa pomorskiego, „Gazeta Wyborcza" radiolodzy, onkolodzy, urolodzy i pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz Fundacji Rozwoju Urologii Kościerskiej. Współorganizatorem wydarzenia był Stary Browar.

 

Badano panie i panów

W specjalnie zbudowanych gabinetach w Starym Browarze przyjmowali onkolodzy, którzy podczas rozmowy rozwiewali szereg wątpliwości. Na taką wizytę zdecydowało się 78 pań, a u 18 z nich wykryto nieprawidłowości. Lekarze zlecili 34 kobietom USG piersi, 13 z nich miało niepokojący wynik. Natomiast panowie mogli porozmawiać z urologiem, z tej oferty skorzystało ośmiu śmiałków, u dwóch z nich konieczna będzie dalsza diagnostyka. Dużą populranością cieszyły się też kilkunastominutowe wykłady onkologa i urologa.

 

Kto i kiedy powinien się badać?

Wszystkie miesiączkujące panie raz w miesiącu, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu, powinny same zbadać piersi. Natomiast kobiety po menopauzie powinny wybrać jeden dzień w miesiącu na samobadanie. – Ponadto, badanie USG wykonujemy raz w roku. Od 50. roku życia raz na dwa lata należy wykonać mammografię. W przypadku wątpliwości w naszym szpitalu oferujemy pomoc onkologów, a jeśli zajdzie konieczność dysponujemy Oddziałem Chirurgii Onkologicznej. Przypomina, że wcześnie wykryty rak piersi jest w pełni wyleczalną chorobą – mówił lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz dyrektor ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz. 

Guzy jąder u mężczyzn występują zazwyczaj między 30. a 40 rokiem życia. – Wtedy przypada szczyt zachorowań. Oznacza to, że w tym okresie każdy mężczyzna powinien chociaż raz w miesiącu samemu zbadać jądra na obecność wszystkich nieprawidłowości np. guzki, zgrubienia, bolesność – wyjaśnia lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Karol Sasim. Natomiast panowie  powyżej 50. roku życia lub po 45. roku życia, jeśli w rodzinie występował rak prostaty, są w grupie podwyższonego ryzyka. – Mężczyźni powinni wybrać się do urologa na badanie prostaty. W czasie wizyty urolog powinien omówić możliwość wykonanie badania PSA i ewentualne korzyści oraz ryzyko z tego płynące. Wizyty w gabinecie powinny odbywać się raz do roku, ale nie każda wizyta musi być z PSA – dodaje Sasim.

 

Nauka wyczuwania guzków i odciski dłoni

Na stołach rozłożono fantomy imitujące kobiece piersi z guzkami. Chętni mogli nauczyć się, jak wykryć nowotwór. Centymetr po centymetrze należało przesuwać palcami, aby znaleźć zgrubienie. Z tej formy edukacji skorzystało 100 osób, w tym 20 mężczyzn. Natomiast w gabinetach u urologów panowie mogli nauczyć się, jak prawidłowo badać jądra. Miłą atmosferę zapewniły zdrowe przekąski przygotowane przez restaurację Stary Browar w Kościerzynie. Wiele osób na rozłożonych matach ćwiczyło jogę. Na zakończenie imprezy można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Fotografia w różowej ramce symbolizuję nie tylko raka piersi, ale ma przede wszystkim zachęcać do dbania o własny organizm.

 

Fot. Agnieszka Bielawa ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

 

view szablon artykułu